Firma Celsius Network otrzymała zgodę amerykańskiego sądu upadłościowego na realizację planu restrukturyzacji, w ramach którego możliwe będzie zwrócenie środków finansowych swoim klientom.
Martin Glenn. sędzia upadłościowy na Manhattanie, podpisał dokument dotyczący restrukturyzacji Celsiusa 9 listopada br. Wiadomo już, że zreorganizowana firma będzie zarządzana przez Fahrenheit LLC – konsorcjum, w skład którego wchodzi fundusz hedgingowy Arrington Capital – i skupi się na wydobywaniu kolejnych Bitcoinów i zarabianiu na opłatach za „obstawianie” poprzez walidację transakcji blockchain.
Celsius walczy do końca
Celsius Network, przedsiębiorstwo, którego siedziba mieści się w New Jersey, złożyło wniosek o ochronę na mocy rozdziału 11 w lipcu 2022 r., czyli zaledwie miesiąc po zamrożeniu kont klientów, aby zapobiec wypłatom. Jeszcze kilka lat temu firma była wyceniana na 3 miliardy dolarów. Obecnie jej przedstawiciele pracują nad wdrożeniem planu – szacuje się, że firma wyjdzie z rozdziału 11 na początku 2024 r.
Zdaniem Michaela Arringtona, założyciela firmy Arrington Capital, sytuacja prawna Celsiusa wyróżnia się na tle innych firm kryptowalutowych, które upadły w 2022 roku i nie były w stanie się zreorganizować. – Dzisiejszy dzień stanowi kulminację podróży, która była zbyt długa i zbyt kosztowna dla wierzycieli Celsius – uważa Arrington – Z niecierpliwością czekamy na realizację naszego planu, który pozwoli naszym wierzycielom wyjść na prostą – dodał.
Plan jest prosty – Fahrenheit kupi mniejszościowy udział w zreorganizowanym Celsiusie za 50 milionów dolarów i będzie publicznie notować akcje nowej firmy na Nasdaq, umożliwiając klientom firmy sprzedaż udziałów kapitałowych, które otrzymają w ramach odzyskania upadłości. Oprócz udziałów w nowej firmie, klienci otrzymają częściową spłatę aktywów kryptowalutowych, które zdeponowali na platformie.
Zobacz też: Przewodniczący SEC znów ostrzega przed oszustwami i manipulacjami kryptowalutowymi
Co dalej z firmą?
Jak poinformowali przedstawiciele Celsiusa, firma zwróci posiadaczom kont około 2 miliardy dolarów w kryptowalutach. Dodajmy też, że zreorganizowana firma będzie prowadzić postępowanie sądowe przeciwko swojemu założycielowi, Alexowi Mashinsky’emu, na którym ciążą już amerykańskie zarzuty karne i nowojorski pozew cywilny za rzekome wprowadzanie klientów w błąd i sztuczne zawyżanie wartości CEL. Mashinsky nie przyznaje się do winy.
Może Cię zainteresować: