Cardano – opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Cardano

OPIS KRYPTOWALUTY

Cardano jest zdecentralizowanym publicznym projektem blockchain oraz kryptowalutą z otwartym kodem źródłowym. Cardano opracowuje platformę dla smart kontraktów, której celem jest dostarczanie bardziej zaawansowanych funkcji niż jakikolwiek wcześniej opracowany protokół. Jest to pierwsza platforma typu blockchain, która ewoluuje z filozofii naukowej i podejścia opartego na badaniach. Zespół programistów składa się z dużego globalnego zespołu ekspertów, inżynierów i badaczy z całego świata. Korzystając z przełomowego algorytmu Proof of Stake, Ouroboros, zespół IOHK zastosował podejście oparte na recenzowanych badaniach akademickich, aby zbudować Cardano od podstaw.

Cardano przestawia siebie jako najlepiej skonstruowaną kryptowalutę, która łączy takie dyscypliny, jak systemy rozproszone, projektowanie mechanizmów i kryptografię. Rezultatem jest pierwsza kryptowaluta, która ma być oparta na kodzie Haskella – produkcie o wysokiej wytrzymałości przemysłowej, który zapewnia elastyczność niezbędną dla systemów o znaczeniu krytycznym, w tym przypadku zabezpieczając projekt.

Protokół wielowarstwowy Cardano realizuje zaawansowane funkcje i ma na swoim fundamencie warstwę rozliczeniową, która jest połączona z warstwą kontrolną. Warstwa rozliczeniowa będzie miała jednostkę rozliczeniową, natomiast warstwa kontrolna będzie obsługiwać smart kontrakty. Warstwa kontrolna zostanie zaprogramowana w taki sposób, aby rozpoznawać tożsamość i pomagać w zachowaniu zgodności z wieloma funkcjami Cardano.

Protokuł projektu ma na celu ochronę praw prywatności użytkowników, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb organów regulacyjnych np. w celach podatkowych. W ten sposób Cardano jest pierwszym protokołem równoważącym te wymagania w efektywny sposób, wprowadzając nowe podejście do kryptowalut. Ponadto, chociaż platforma została solidnie skomponowana, dostrzeżono również potrzebę jej ewoluowania i dostosowywania się do zmieniających się potrzeb. W związku z tym zaprojektowano system, który można aktualizować za pomocą soft forków.

SPECYFIKACJA

 

Maksymalna ilość monet: 45,000,000,000 ADA (45 miliardów)

Wydobytych monet: 25,927,070,538 ADA (prawie 26 miliardów)

Pierwszy blok: 29 września 2017

Liczba bloków: 40,102

Średni czas pomiędzy blokami: ok. 10 sekund

Nagroda w bloku: brak danych

Rozmiar Blockchain: brak danych

Ilość masternodów: brak danych

Algorytm: brak danych

DYSTRYBUCJA

Dystrybucja tokenów Ada, które są częścią projektu Cardano odbyła się wśród inwestorów w Azji pomiędzy październikiem 2015 a styczniem 2017. ICO było podzielone na 4 części (transze), w których rozdano 25 miliardów tokenów. 5,185,414,108 tokenów (5.185 miliarda) zostało rozdanych wśród organizacji zrzeszonych w projekcie Cardano: IOHK, Emurgo oraz Cardano Foundation. W sumie podczas dystrybucji wyemitowano 31,112,484,646 tokenów (31.112 miliardów). Podczas ICO zebrano 108,844 Bitcoinów. Poniższa tabela przedstawia ile zebrano w każdej z 4 transzy:

Jak możemy zobaczyć poniżej, znaczna część kapitału pochodzii z Japonii. Niewielka część z Koreii, Chin, Tajlandii, Vietnamu, Filipn, Tajwanu oraz Birmy.

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Wykopanych monet 16,247,731 BTC 25,927,070,538 ADA
Czas wykopania bloku 10m ok. 10 sekund
Liczba bloków 460,858 40,102
Wielkość blockchain 129.87 GB Brak danych
Algorytm SHA256 Brak danych
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. Tak samo jak w przypadku innych kryptowalut, do używania Cardano potrzebujemy znać jedynie klucz publicznych innego użytkownika aby przesyłać tokeny. W blockchain explorer możemy zobaczyć wartość transakcji oraz adresy biorące w nich udział. W związku z tym poziom prywatności jest taki jak w Bitcoinie.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi. Cardano wprowadzi lightning network co sprawi, że szybkość transakcji będzie zawrtona. Podobnie jak w Litecoinie będą one zajmować kilka sekund
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.

Bitcoin  oparty jest tylko o mining

Cardano zapowiada, że będzie kryptowalutą, która będzie posiadać większość dogodnych funkcji (lightning network, SegWit, Multisignature portfele, uproszczone adresy itp). Jest to niezwykle ambitny plan aczkolwiek patrząc na ilość ludzi zaangażowanych, można mieć spore nadzieje na powodzenie tego planu.

ROADMAP

Aktualnie deweloperzy Cardno pracują nad wieloma funkcjami:

  • Open Ouroboros Delegation – użytkownicy będą mogli oddelegować swoje stakujące tokeny lub stać się poolami do stakowania i przejąć oddelegowane tokeny stakujące od innych użytkowników.
  • Multisignature Transactions – portfel HD będzie wspierał transakcje wielosygnaturowe.
  • Wallet Backend – przeprogramowanie portfela aby pracował płynniej.
  • Consensus Incentives and Fees – system zachęt i nagród w Cardano będzie zachęcał użytkowników aby tworzyli niezbędną infrastrukturę w celu uruchomienia pełnych nodów aby w pełni brać udział w zabezpieczeniu sieci.
  • Quantum Resistant Signatures – dodanie nowych transakcji odpornych na obliczenia komputerów kwantowych.
  • Light Client Support – usprawnienie działania blockchainu Cardano.
  • Human Friendly Addresses – skrócenie adresów transakcyjnych w celu łatwiejszego użytkowania kryptowaluty.
  • Voting Centre – użytkownicy Cardano będą w stanie głosować na nadchodzące wydarzenia oraz decydować w jaką stronę mają rozwijać się aktualizacje.
  • Paper Wallets – portfel papierowy dla bezpiecznego przetrzymywania środków
  • Release Strategy – nowa strategia dla rozwoju Cardano

Każdy z powyższych punktów jest na innym etapie rozwoju. Dokładne szczegóły na temat każdej aktualizacji można znaleźć tutaj.

PORTFELE

Windows:
https://ci.appveyor.com/api/buildjobs/052qlw2r8lu2iwl7/artifacts/installers/daedalus-win64-1.0.3769.0-installer.exe

 

IOS:|
https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/daedalus-travis/Daedalus-installer-1.0.3619.pkg

MINING

W Cardano nie występuje zjawisku miningu. Prawie 32 miliardy tokenów zostały rozdane podczas ICO. Maksymalna ilość tokenów będzie wynosić 45 miliardy tokenów, które będą emitowane poprzez proof-of-stake.

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

Cardano składa się z trzech organizacji które pracują na sukces firmy, są to:

  • Cardano Foundation
  • Emurgo
  • Input&Output

Twórcy:

  • Michael Parsons – Założyciel
  • John O’Connor – Dyrektor ds. Komunikacji
  • Tom Kelly – Manager ds. Marketingu
  • Bob Mcdowall – Konsultant
  • Steve Wagendorp – Manager ds. Dostawy produktu
  • Juliette Adelfang – Administrator project

Rozwój kryptowaluty cardano wspiera również kilkudziesięciu deweloperów i programistów z Cardano Foundation, Emurgo, Input&Output.

MEDIA

Oficjalna strona

 https://www.cardanohub.org/en/home/

Twitter

https://twitter.com/cardanostiftung

Facebook

https://www.facebook.com/CardanoFoundation/

Youtube

https://www.youtube.com/CardanoFoundation

LinkedIn

https://www.linkedin.com/Cardano

 

KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/Cardano

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://cardanoexplorer.com/

GIEŁDY

https://bittrex.com/

https://www.binance.com/

https://www.coinnest.co.kr/

WYKRES Z CENĄ

https://coinmarketcap.com/currencies/cardano/#charts

https://www.coingecko.com/en/coins/cardano

https://www.worldcoinindex.com/coin/cardano

BlockchainCardanoJaponiaopis kryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz