Buffett wyprzedaje akcje Apple i gromadzi miliardy w gotówce – co to oznacza dla rynku?

Berkshire Hathaway, którego właścicielem jest legendarny Warren Buffett, zwiększyło swoje rezerwy gotówkowe do prawie 277 miliardów dolarów. Jak do tego doszło? Otóż sprzedali około połowy swoich akcji Apple.

Warren Buffett idzie w gotówkę i redukuje udziały w Apple

Wyniki Berkshire sugerują, że 93-letni Buffett, jeden z najbardziej szanowanych inwestorów na świecie, staje się ostrożny wobec szerokiej gospodarki USA lub wycen rynkowych, które mogą być zbyt wysokie.

Zgromadzili 276,9 miliarda dolarów gotówki na dzień 30 czerwca, w porównaniu z rekordową kwotą 189 miliardów dolarów trzy miesiące wcześniej, głównie dzięki sprzedaży netto akcji o wartości 75,5 miliarda dolarów. W drugim kwartale sprzedali około 390 milionów akcji Apple, a od stycznia do marca sprzedało kolejne 115 milionów akcji, podczas gdy cena akcji producenta iPhone’a wzrosła o 23%.

Co ciekawe, już siódmy kwartał z rzędu Berkshire sprzedało więcej akcji niż kupiło, zmniejszając tym samym swoje inwestycje w rynek. Firma również odkupiła jedynie 345 milionów dolarów własnych akcji, w porównaniu z 2,57 miliarda dolarów w pierwszym kwartale. Sugeruje brak atrakcyjnych okazji inwestycyjnych. Nawet na własnym poletku.

„Buffett najwyraźniej nie uważa, że ​​istnieją atrakcyjne możliwości w publicznie notowanych akcjach. W tym w jego własnych” — powiedział Jim Shanahan, analityk Edward Jones z oceną „utrzymaj” dla Berkshire, po czym dodał. „To sprawia, że ​​martwię się tym, co myśli o rynkach i gospodarce”.

Defensywne podejście do inwestycji

Mimo to, Berkshire Hathaway odnotowało wzrost zysku operacyjnego o 15% do 11,6 miliarda dolarów w drugim kwartale. Głównie dzięki wzrostowi zysków z działalności ubezpieczeniowej, w tym Geico. Przychody wzrosły jedynie o 1% do 93,65 miliarda dolarów, a zysk netto spadł o 15% do 30,34 miliarda dolarów.

Według analityków, decyzje Buffetta sugerują defensywne podejście firmy w obliczu obecnych warunków rynkowych i gospodarczych. Choć ten chciałby inwestować zgromadzone środki, podkreśla, że robi to tylko wtedy, gdy znajdzie bezpieczne i zyskowne okazje. W tym momencie, w jego ocenie, takich najwyraźniej brak.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz