W 2025 roku Brazylia ma objąć prezydenturę we wspólnocie BRICS. Już teraz zapowiadają oni wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w kwestii finansów. Do tej pory dużo mówiło się o odejściu od dolara i uruchomienia własnej waluty, opartej na złocie. Teraz sprawy zaszły jeszcze dalej. Brazylia, aby usprawnić cały proces, chce postawić na blockchain i kryptowaluty.
Blockchain, stablecoiny i nowa wizja globalnego handlu według BRICS
Brazylijski rząd chce, by blockchain stał się fundamentem systemu rozliczeń między krajami BRICS. Zamiast walczyć o detronizację dolara, propozycja zakłada wykorzystanie stablecoinów i tokenizacji aktywów.
Jak donosi gazeta Valor Economico, inicjatywa ma ułatwić przepływ środków, redukując zależność od tradycyjnych systemów. Pomysł wpisuje się w globalny trend wprowadzania blockchaina do finansów – od transakcji międzybankowych po handel surowcami.

Kluczowym elementem tej strategii jest projekt Drex, opracowany przez brazylijski bank centralny. To platforma, której celem jest uproszczenie płatności międzynarodowych. Jednak wprowadzenie blockchaina na szeroką skalę niesie też wyzwania. W tym pogodzenie decentralizacji z kontrolą państw nad systemem finansowym.
W przypadku trudności z wdrożeniem blockchaina Brazylia może sięgnąć po rozwiązanie podobne do swojego systemu Pix, błyskawicznych płatności krajowych. Jednak taka opcja mogłaby napotkać opór ze strony innych państw BRICS. Te mogłyby obawiać się nadmiernej dominacji Brazylii.
Rosja i Chiny już wykorzystują stablecoiny
Brazylijski pomysł nie jest oderwany od rzeczywistości. W kwietniu 2024 roku Rosja już zasugerowała użycie stablecoinów w międzynarodowych rozliczeniach. Co więcej, rosyjskie firmy naftowe już teraz stosują kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum i stablecoiny do konwersji juanów i rupii na ruble. Wszystko po to, by wprawnie ominąć nałożonych na nich międzynarodowych sankcji.
Taki kierunek rozwoju może zrewolucjonizować BRICS i sposób, w jaki kraje te prowadzą handel, jednocześnie zmniejszając wpływ sankcji i tradycyjnych instytucji finansowych.

Czy prezydencja Brazylii w BRICS przyspieszy cyfrową transformację globalnego handlu? Wszystko wskazuje na to, że największy blok wschodzących gospodarek chce rozliczać się na swoich warunkach. I może do tego wykorzystać blockchain.