Współprace przedstawicieli świata sportu i kryptowalut nikogo już nie dziwią. Kolekcje NFT najpopularniejszych drużyn piłkarskich zyskały spore grono entuzjastów. Niejednokrotnie firmy z branży kryptowalut widniały na koszulkach piłkarskich. Jednak braci Winklevoss zrobili coś, co zdarza się niezwykle rzadko.
Jak wynika z oficjalnych oświadczeń prasowych, Cameron i Tyler Winklevoss zainwestowali 4,5 mln dolarów BTC w angielski klub piłkarski Real Bedford Football Club (RBFC). Tym samym klub stał się pierwszą drużyną piłkarską, która w swoim budżecie ma Bitcoiny. Bliźniacy Winklevoss stali się wspólnikami Petera McCormacka, który zaproponował im wspólne rozwijanie klubu. McCormack upatrzył sobie tę drużynę już jakiś czas temu. W 2022 roku kryptowalutowy podcaster wykupił klub i stał się jego właścicielem. Jednak potrzebował inwestora, który pomoże sfinansować infrastrukturę niezbędną do rozwoju drużyny. Dodatkowo przekazane środki zostaną przekazane na bieżące wsparcie rozwoju piłki nożnej dziewcząt i młodzieży.
Część środków, które wpłynęły od bliźniaków Winklevoss, McCormak planuje przeznaczyć na budowę nowego centrum szkoleniowego. Koszt inwestycji to około 1,6 mln funtów. Pozostałe środki mają być zabezpieczeniem klubu na czarną godzinę. McCormack stwierdził, że zamierza trzymać Bitcoiny, ponieważ są dobrym zabezpieczeniem przed długoterminową dewaluacją fiducjarną.
Uda się zrealizować ambitne plany?
Wbrew pozorom cały projekt i plany wokół niego wyglądają całkiem ambitnie. McCormack chciałby, by w przyszłości kibice mogli płacić krypotwalutami m.in. za bilety meczowe, gadżety klubowe, czy przekąski sprzedawane na stadionie RBFC. Jednak najbardziej ambitnym celem jest wprowadzeniem Red Bedford do angielskiej Premier League.
Bedford to miasto w Wielkiej Brytanii liczące niespełna 200 tys. mieszkańców. Co ciekawe klub, w który zainwestowali bracia Winklevoss, jest bardzo młodym tworem na piłkarskim rynku. Klub został założony w 2002 roku. Obecnie klub występuje w Spartan South Midlands League Premier Divisone. W lidze grają drużyny z Hertfordshire, północno zachodniego Wielkiego Londynu, północno-zachodniego Buskinghamshire oraz Bedfordshire. Mocno upraszczając można powiedzieć, że liga, w której gra RBFC, to odpowiednik polskiej okręgówki. Zatem plany są bardzo ambitne i trudne do zrealizowania. Gdyby inwestorom udało się wprowadził mały klub do najwyższej klasy rozgrywkowej, byłaby to niesamowita historia.
Co ciekawe bracia Winklevoss nie są pierwszymi, którzy zdecydowali się zainwestować w angielski klub piłkarski. Aktorzy Rob McElhenney i Ryan Reynolds kupili w lutym 2021 roku mały walijski klub piłkarski Wrexham AFC za 2 miliony funtów (2,5 miliona dolarów).
Nie jest to również pierwsza nietypowa i nieoczywista inwestycja autorstwa braci Winklevoss. Niedawno mężczyźni przekazali 4,9 miliona dolarów skupionemu na kryptowalutach superpolitycznemu komitetowi akcji Fairshake. Celem komitetu jest wspieranie kandydatów przyjaznych kryptowalutom w nadchodzących wyborach w Stanach Zjednoczonych.