Według anonimowych źródeł Bloomberga, Donald Tump planuje uznać kryptowaluty za priorytet narodowy. Inwestorzy oczekują obecnie, że prezydenckie rozporządzenie wykonawcze utworzy tzw. radę doradczą ds. kryptowalut. Jednocześnie sojusznicy Trumpa dyskutują o wstrzymaniu federalnych postępowań sądowych, w kilku głośnych sprawach. Co się dzieje?
Z kryptowalutami pod rękę
Według osób zaznajomionych z planami, prezydent elekt Donald Trump planuje wydać zarządzenie wykonawcze, które podniesie temat Bitcoina do rangi priorytetu. Taki scenariusz da przedstawicielom branży głos w administracji. Którego nigdy dotychczas nie mieli. W ten sposób kryptowaluty otrzymają t – strategiczny priorytet. Źródła, na które powołuje się Bloomberg, przekazały, że ’skłonią też masę amerykańskich agencji rządowych do współpracy z branżą.’
To jasne, że nowo utworzona rada będzie opowiadać się za priorytetami politycznymi całej branży. Źródła poprosiły o anonimowość, aby omówić zarządzenie wykonawcze, które nie jest jeszcze publiczne.
Do tej pory już wiele firm, w tym Coinbase i Ripple, przekazało darowizny na rzecz komitetu inauguracyjnego Trumpa w ostatnich miesiącach. Na kilka dni przed inauguracją, branża zorganizowała „inauguracyjny bal kryptowalut” w celu poparcia Donalda Trumpa.
Znak determinacji
Dla całego rynku crypto, takie rozporządzenie wykonawcze oznaczałoby ogromną zmian. Przypomnijmy, że kryptowaluty i rynek dookoła nich były celem dochodzeń podczas administracji prezydenta Joe Bidena po serii głośnych przypadków oszustw, w tym bankructwa giełdy FTX. Agencje federalne, w tym Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, złożyły w ostatnich latach ponad 100 pozwów przeciwko sektorowi.
Organy nadzoru bankowego utrudniły firmom kryptowalutowym współpracę z instytucjami finansowymi.
Wciąż dyskutowane jest włączenie do zarządzenia dyrektywy dla wszystkich agencji rządowych, aby dokonały przeglądu polityki dotyczącej zasobów cyfrowych i ewentualnie wstrzymały wszelkie spory sądowe dotyczące kryptowalut, powiedzieli ludzie.
Zatrzymanie działań prawnych wymierzonych w szereg firm, od Binance Holdings Ltd., największej na świecie giełdy kryptowalut, po Ripple Labs Inc. jest najwyższym priorytetem dla branży. To, co zamierza Trump wpisuje się w jeden, z jego priorytetów, mianowicie 'deregulacje’ i uczynienie z USA stolicy globalnego biznesu. Trump chce, by największe i najlepiej prosperujące firmy świata płaciły podatki w USA i zatrudniały ludzi właśnie tam. Jeśli mają być nimi kryptowalutowe molochy… Dlaczego nie? Pewne jest jedno. Ich dług wdzięczności wobec niego wzrośnie.
BlackRock i Cantor Fitzgerald łączą siły
Stany Zjednoczone rozważą też utworzenie krajowych zapasów Bitcoina, które obejmowałyby na tym etapie istniejące zasoby rządowe największej kryptowaluty na świecie. Według danych z platformy analitycznej Arkham, rząd USA posiada obecnie BTC warte prawie 20 miliardów dolarów. To środki skonfiskowane w ramach różnych dochodzeń kryminalnych.
Przypomnijmy też, że cena Bitcoina wzrosła o ponad 50% od listopadowych wyborów, częściowo w nadziei, że takie zapasy zostaną nie tylko utworzone (upewniając o ich niesprzedawaniu), ale o powiększeniu o dodatkowe 1 milion BTC, co głosi tzw. Bitcoin Act
Źródła Bloomberga poinformowały, że zarządzenie wykonawcze, które może pojawić się w poniedziałek, nie jest ostateczne. Jego treść może ulec zmianie, zanim zostanie upublicznione. Biuro Donalda Trumpa nie odpowiedziało Bloombergowi natychmiast na prośbę o komentarz.
Trump obiecał wydać szereg rozporządzeń wykonawczych w wielu różnych branżach i kwestiach. Wszystko to ciągu kilku pierwszych dni po powrocie na urząd. Odpowiedzialna za kontakty z władzami, Kara Calvert z Coinbase Global przekazała, że: „Myślę, że Donald Trump zamierza zasygnalizować, że Stany Zjednoczone wróciły. I, że jesteśmy gotowi przewodzić w tej branży (…) To, co sygnalizuje innym krajom, to uważaj, bo nie nadążysz”. Wiadomo też, że rodzina Trump ma w tym swój interes. W 2024 roku Trump i jego dwaj synowie ogłosil powstanie World Liberty Financial.
Platformy, która ma pozwolić ludziom zarabiać i pożyczać kryptowaluty, natomiast jeszcze nie świadczy tych usług. Główne firmy finansowe, w tym największy na świecie zarządzający aktywami, BlackRock Inc. uruchomiły w zeszłym roku fundusze giełdowe Bitcoin i Ether. Nowojorski gigant, jeden z najstarszych banków w USA, BNY Mellon pracuje nad rozszerzeniem swoich wysiłków w zakresie przechowywania kryptowalut. Także od lat współpracujący z Tetherem, Cantor Fitzgerald ogłosił plany uruchomienia działalności w zakresie finansowania Bitcoina