Bloomberg: SEC uważa Ethereum za towar. 'To tam przenosi się euforia’ SEC dopuści spot Ethereum ETF przed wakacjami?

Inwestorzy żyją spotowymi funduszami spot na cenę Bitcoina, ale decyzja SEC powoli schodzi na drugi plan w czasie, gdy rynki zaczynają 'żyć’ perspektywą kolejnego spekulacyjnego rajdu Ethereum. Ten jest jak najbardziej możliwy, a wczorajsze prawie 10% wzrosty ETH stanowią tylko potwierdzenie emocji, które targają rynkiem. W amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd znajduje się łącznie 7 wniosków Ethereum spot ETF. Czy to już tylko formalność? Argumentów przemawiających za tym jest kilka. Właściwie trudno znaleźć powody, dla których taki ETF miałby być odrzucony. Regulator nie sprzeciwił się wcześniej zaklasyfikowaniu Ethereum jako towaru, gdy wniosek ETF został zarejestrowany w konkurencyjnym organie regulacyjnym, Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Seyffart: Ethereum jest jak Bitcoin?

Agencja może oczekiwać pozwów, w miarę jak fundusze zwiększyły liczbę wniosków o ETF na Ethereum w tym roku, do obecnie 7 aktywnych. Jest jednak szansa, że pojawi się ich więcej. SEC „pośrednio” akceptuje Ether jako towar według źródeł TheStreet. Kiedy amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła w październiku ubiegłego roku fundusze ETF futures na Ethereum. Zatem zaakceptowała fakt, że ETH, druga co do wielkości kryptowaluta na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, jest towarem wg. analityka Bloomberga James Seyffart. „Tak więc, ponownie, Gary Gensler nie powie wprost, czy ETH jest papierem wartościowym czy towarem, ale w swoich działaniach, zatwierdzając te ETF-y na kontrakty terminowe na Ether, pośrednio akceptuje te kontrakty terminowe na kryptowalutę jako kontrakty terminowe na towary”.

Debata nad klasyfikacją ethereum jako towaru lub papieru wartościowego toczy się od momentu powstania crypto. Zarówno CFTC, jak i SEC walczyły o kontrolę jurysdykcyjną nad aktywami cyfrowymi na różnych etapach, twierdząc, że kryptowaluty takie jak Etherem mogą podlegać regulacjom. Przewodniczący SEC Gary Gensler stwierdził, że „wszystko oprócz bitcoina” można technicznie uznać za papier wartościowy. to zostało ostro zakwestionowane przez wiele firm z sektora crypto.

Dla Seyffarta decyzja z października 2023 r. o zaakceptowaniu ETF-ów futures na ETH sygnalizuje, że w kartach jest więcej wniosków o spot Ethereum, które pojawią się jeszcze w tym roku. W ubiegłym roku dziewięć funduszy ETF – między innymi ProShares, VanEck, Bitwise, Valkyrie, Kelly i Volshares – było notowanych na Chicago Board Options Exchange. Jeśli jednak SEC uzna eter za papier wartościowy, wysoce prawdopodobne jest, że pojawią się pozwy sądowe w związku z tą klasyfikacją. Najnowsze terminy , w których SEC musi zdecydować to maj, lipiec i sierpień 2024 roku. Ostatnimi wnioskami (sierpień) są te od BlackRock i Fidelity. Decyzja zatem może być podobna jak teraz, czyli masowe dopuszczenie spot Ethereum ETF w maju, tego roku.

Może Cię zainteresuje:

BlackRockETHEthereumEthereum etfGary GenslerSECspot ETFUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz