Światowy gigant elektroniczny zastosuje możliwości technologii blockchain do zarządzania globalną siecią wysyłkową firmy. Samsung Electronics rozważa wprowadzenie systemu księgowania za pomocą blockchainu do usprawnienia globalnego śledzenia przesyłek, wartych dziesiątki miliardów dolarów rocznie. System może obniżyć koszty wysyłki o nawet 20 procent, twierdzą analitycy Samsunga.
Podczas gdy firmy z całego świata mówią o planowaniu implementacji technologii blockchain na wszystkich możliwych płaszczyznach, od płatności transgranicznych po śledzenie cyklu życia kurczaków w supermarketach, Samsung jest jedną z pierwszych globalnych firm produkcyjnych, które poważnie o tym mówią – co pozytywnie wpłynie na decyzję innych dużych firm w implementacji blockchainu.
„Będzie to miało olbrzymi wpływ na dostawy w przemyśle wytwórczym. Blockchain to podstawowa platforma, która napędzi naszą cyfrową transformację” – oznajmił dla Bloomberg dyrektor Samsung SDS, Song Kwang-woo
System oparty o blockchain może pomóc firmie skrócić czas opóźnienia między wprowadzeniem produktów, a faktycznym transportem, ułatwiając reagowanie na konkurencyjne produkty i zmianę stosunku konsumentów na rynkach wschodzących, takich jak Chiny. Zwolennicy blockchainu w transporcie żeglugowym twierdzą, że rozwiązania te skracają czas potrzebny na wysyłanie dokumentów w obie strony, oraz koordynację z władzami portowymi. Jak podaje Bloomberg, koszty dokumentacji przesyłek kontenerowych są ponad dwa razy większe niż koszty transportu.
Samsung na rynku kryptowalut
Pod koniec stycznia pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy Samsunga i tajwańskiej firmy produkującej półprzewodniki dla rozwiązań miningu Bitcoina oraz innych kryptowalut. Tajwańska firma TSCM, z którą Samsung nawiązał współpracę dostarcza półprzewodnikowe rozwiązania dla chińskiego giganta koparek kryptowalut Bitmain.
Nie jest jednak powiedziane, kiedy spółka wprowadzi zastosowania blockchainu, ale możemy spodziewać się, że więcej dużych firm zainwestuje w tę technologię w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ zapotrzebowanie na wyższą wydajność i bezpieczeństwo ciągle rośnie. Pomimo drobnych szczegółów dotyczących korzystania z zdecentralizowanej technologii, firma Samsung SDS opracowała i wdrożyła ponad rok temu „Nexledger„, własną platformę blockchain dla przedsiębiorstw i firm.
Co sądzicie o implementacji blockchainu przez Samsunga? Zapraszamy do dyskusji!