Blockchain SWIFT Project powiększa się o kolejne banki

Międzynarodowa sieć rozliczeniowa SWIFT dodała 22 banki do swojego projektu sieci blockchain. Wśród tych banków znajdują się m.in. ABN Amro, Absa Bank, Deutsche Bank, JPMorgan Chase, Standard Chartered oraz Westpac.

SWIFT używa implementacji blockchain opracowanej przez Linux Foundation wspieranej przez projekt Hyperledger jako bazy dla proof-of-concept. Testy rozpoczęły się w kwietniu tego roku, a ich głównym celem jest uproszczenie transakcji międzynarodowych i rozliczeń międzybankowych. Testy mają potrwać przynajmniej do października.

Poprzez dodanie większej ilości banków do testowego programu SWIFT uzyska większą liczbę walidatorów schematu proof-of-concept. Projekt bowiem zakłada zbadać w jaki sposób technologia blockchain może poprawić proces uzgadniania międzynarodowych kosztów rachunków nostro. Rachunki owe to rachunki banku krajowego prowadzone w banku zagranicznym. Służą one głównie do rozliczeń między bankami i do przechowywania pieniędzy na arenie międzynarodowej.

Ta nowa grupa banków pozwala nam znacznie rozszerzyć zakres wielowarstwowych testów aplikacji opartych o blockchain i tym samym zwiększyć znaczenie i wagę otrzymanych wyników. Serdecznie witamy nowe banki i z niecierpliwością oczekujemy ich spostrzeżeń co do prowadzonych testów i badań

powiedział Wim Raymaekers, szef rynków bankowych SWIFT

Damien Vanderveken, szef SWIFTLab, wskazuje z kolei jakie korzyści mogłyby dla banków przynieść owe testy. Wg niego zwiększenie płynności rachunków nostro w stronę czasu rzeczywistego pozwoli dokładnie określić ile pieniędzy wymagane jest na każdym koncie w dowolnym momencie. To z kolei umożliwi zwolnienie znacznych środków na inne inwestycje.

 

MW.

BlockchainhyperledgerSWIFT
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
  • Dawid

    Witam polecam wynajem samochodów http://rosa-bus.pl firma oferuje szeroką game aut i jest bardzo rzetelna

  • Dawid

    Witam polecam wynajem samochodów http://rosa-bus.pl firma oferuje szeroką game aut i jest bardzo rzetelna