Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ang. National Aeronautics and Space Administration – NASA) przyznała właśnie spory grant. Ma on zostać przeznaczony na stworzenie autonomicznego statku kosmicznego opartego o technologię blockchain.
Serwis informacyjny Space.com poinformował 18 kwietnia o przyznaniu przez NASA grantu, który ma pomóc w stworzeniu systemu pozwalającego na podejmowanie decyzji z wykorzystaniem technologii blockchain bez interwencji człowieka. Jin Wei Kocsis – adiunkt na kierunku Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na Uniwersytecie w Akron, Ohio otrzymała od NASA 330 tysięcy dolarów. Pieniądze mają wspomóc jej prace badawcze.
Kocsis zapowiedziała, że jej program badawczy będzie sprawdzał wykorzystanie aplikacji opartej na blockchainie Ethereum w stworzeniu bezpiecznego systemu obliczeniowego, który ma zostać wykorzystany w przestrzeni kosmicznej.
W tym projekcie, technologia Ethereum Blockchain zostanie wykorzystana do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej oraz poznawczej infrastruktury sieciowej i obliczeniowej służącej do eksploracji kosmosu… Mam nadzieję, że opracuję technologię, która będzie w stanie rozpoznawać oraz unikać zagrożenia środowiskowe. Mam również nadzieje, że będzie w stanie wykonać większość zadań automatycznie. Czuję się zaszczycona tym, że NASA wybrała moją pracę. Jestem podekscytowana możliwością dalszego kwestionowania zdolności technologii do samodzielnego myślenia oraz działania – Jin Wei Kocsis
System, który zamierza stworzyć Jin Wei Kocsis ma być w stanie „myśleć” samodzielnie. W osiągnięciu tego celu ma pomóc technologia tzw. inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts). Wykorzystanie jej, ma umożliwić automatyczne wykrywania oraz omijanie unoszących się „kosmicznych odpadów” (ang. space debris) w odpowiednim czasie.
Kocsis ma nadzieję, że wykorzystanie tej technologii umożliwi statkowi kosmicznemu wykonanie większej ilości zadań. Pozwoli to również na dostarczenie większej ilości danych do analizy. Naukowcy będą mogli poświęcić więcej czasu na analizę tych danych, ponieważ nie będą musieli się zajmować przewidywaniem zagrożeń środowiskowych.
Uniwersytet w Akron nie podał jeszcze żadnych informacji dotyczących wysłania technologii stworzonej przez Kocsis w kosmos. Jak poinformował Thomas Kacpura – kierownik programu zaawansowanej komunikacji w Glenn Research Center NASA, ośrodek ten po raz pierwszy rozważa aplikacje blockchainowe w kontekście komunikacji i nawigacji kosmicznej.
Jak to konkretnie ma zwiększyć bezpieczeństwo?
„Jestem podekscytowana możliwością dalszego kwestionowania zdolności technologii do samodzielnego myślenia oraz działania” – naprawdę „kwestionowania”?
A pomijając już problemy tłumacza z językiem polskim, to cała informacja sprawia nieodparte wrażenie przygotowanej na prima aprilis, tylko opublikowanej za późno.
Jedyne co daje blockchain, to niezaprzeczalność w systemach rozproszonych, pożerając za to moc obliczeniową. Nijak się to ma to stawianych celów (automatyczne wykrywanie i omijanie odpadów przez statek kosmiczny).