Bank centralny Wielkiej Brytanii ogłosił 27 Marca rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru (ang. Distributed Ledger Technology) do usprawnienia systemu przelewów.
„Strażnik brytyjskiego funta” bierze pod lupę proof-of-concept (POC). Prace banku mają na celu sprawdzenie czy możliwe jest wykorzystanie technologii będących podstawą wielu kryptowalut w nowej wersji rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (ang. real time gross settlement).
RTGS są specjalnymi systemami płatności, w których przekazanie środków pomiędzy bankami odbywa się w „czasie rzeczywistym”. Transakcje są rozliczane zaraz po zleceniu i nie są one powiązane z żadnymi innymi transakcjami wykonywanymi w tym samym czasie. System ten zwykle jest wykorzystywany w transakcjach o sporej wartości, które wymagają natychmiastowego przekazania i dostępności środków. Problemem RTGS są wysokie koszty oraz wymagania kwotowe, poniżej których zlecenia nie są wykonywane. Z tego powodu transakcje wykonywane poprzez ten system są wykorzystywane póki co jedynie przez centrale banków oraz podmioty gospodarcze dokonujące wysokokwotowych płatności.
W maju 2017 r. Bank Anglii udostępnił plan nowego systemu płatności RTGS. Oprócz tego zapewnił, że odnowiona usługa będzie dostarczać „zróżnicowaną oraz elastyczną ofertę modeli rozliczeniowych”. Bank centralny ogłosił, że zamierza stworzyć system płatności kompatybilny z technologią blockchain. Równocześnie zaprzeczył on możliwości całkowitej migracji do technologii rozproszonego rejestru. Głównym powodem tej decyzji jest niewystarczająca dojrzałość samej technologii.
Pomimo tego, że Bank stwierdził, że technologia rozproszonego rejestru nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała, aby zapewnić podstawy dla następnych generacji systemów RTGS, będzie on kłaść nacisk, aby nowa usługa była w stanie współpracować z technologią DLT w czasie jej rozwoju na coraz szerszych rynkach szterlinga (funta) – Bank Anglii
Bank centralny Wielkiej Brytanii nie będzie pracował nad nowymi technologiami sam. Podejmie on współpracę między innymi z firmą R3, o której pisaliśmy już niejednokrotnie jako firmie współpracującej z bankami na całym świecie i tworzącej podwaliny systemów bankowych opartych o technologię Blockchain. Oprócz R3, Bank Anglii będzie współpracował między innymi z Baton Systems, Clearmatics Technologies Ltd oraz Token. Firmy te dostarczają innowacyjne rozwiązania technologiczne związane z systemami płatności. Bank Anglii planuje udostępnić raporty z przeprowadzanych działań jeszcze w tym roku.