Stany Zjednoczone to bardzo liczący się rynek w świecie kryptowalut – i nie tylko. USA słynie z posiadania dużej ilości agencji rządowych – zapewne też takich, o których nie wiemy. Losy najsłynniejszej, czyli FBI, często przeplatały się z Bitcoinem np.: przy Silk Road lub dzisiaj przy okazji zamieszania z giełdą BTC-e. Okazuje się, iż coraz większa ich ilość zaczyna wspierać inicjatywy związane z technologią blockchain.
Według informacji podanych przez cointelegraph.com firmy blockchainowe, a także te zajmujące się miningiem są coraz częściej wspierane przez agencje federalne USA. Przodujący we wsparciu finansowym ma być Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych – DHS. Na dotację w ramach programu badań nad innowacjami małych przedsiębiorstw mogło liczyć między innymi BlockCypher, które zajmuje się budowaniem aplikacji opartych o blockchain. Dotację mają zostać wykorzystane na przedstawienie DHS zalet technologii co do przechowywania dokumentacji, ochrony danych osobowych i tworzenia odpornych rejestrów.
DHS nie jest jednak jedyną agencją zainteresowaną korzyściami związanymi z blockchainem. Również GSA – agencja rządowa ds. usług administracyjnych – przygląda się branży wspierając firmy zajmujące się zwłaszcza smart contractami. Przedmiotem zainteresowania agencji jest przede wszystkim możliwość przyspieszenie i automatyzacji zadań, które obecnie wymagają wiele pracy człowieka. Jednym z ciekawszych zastosowań, nad którymi zastanawia się GSA jest zaaplikowanie smart contractów do wydawania wiz i paszportów. Teraz to aż chciałoby się aby kolejni prezydenci dalej nie spełniali swoich obietnic co do zniesienia wiz Polakom, aby móc doświadczyć korzyści płynących ze smart contractów „na własnej” skórze…
Agencje nie tylko działają same, ale też uczestniczą w wydarzeniach i konferencjach, a nawet same je organizują. Na jednej z konferencji poświęconych technologii blockchain pojawili się przedstawiciele GSA. Jednakże w wywiadzie dla NextGov stwierdzili oni, iż technologia nie jest na tyle rozwinięta by zacząć wdrażać ją na masową skalę. Równocześnie jednak agencje są zainteresowane dalszym rozwojem branży i obiecują organizacje konferencji związanych z tą tematyką jak i przyznawanie nagród i dotacji dla innowacyjnych startupów. Zainteresowanie ze strony rządu nie powinno jednak dziwić patrząc np.: na Rosję i deklaracje byłego prezydenta. Choć kraje te można w dalszym ciągu osadzać na przeciwległych biegunach i wskazywać na szereg sprzecznych interesów to jednak jedna rzecz jest niezmienna: aby sprawnie zarządzać państwem potrzebna jest sprawna administracja. Technologia blockchain może zaś tę administrację usprawnić i przyspieszyć w wielu aspektach.
Blockchain to przyszlość. Oby tak dalej…
Blockchain to przyszlość. Oby tak dalej…