Bloomberg donosi, że zakłady na instrumenty pochodne (opcje i futures) oparte na Bitcoinie stanowią ostrzeżenie przed możliwym 'short squeezem’. Analitycy z K33 Research uważają, że kontrakty futures błysnęły sygnałem ostatnio widzianym w 2023 r. Sezonowość mówi natomiast, że ostatni kwartał 2024 roku może być dla największej kryptowaluty bardzo udany.
Skąd takie wnioski? Miernikiem jest stopa finansowania kontraktów terminowych, która pomaga ocenić, jak byczy lub niedźwiedzi są spekulanci. K33 zauważyło, że siedmiodniowa średnia roczna stopa finansowania w dniu 20 sierpnia była najniższa od marca 2023 r. Wtedy to upadki banków w USA wstrząsnęły rynkiem, wskazując na przewagę zakładów spadkowych.
„Stopy finansowania swapów na Bitcoina utrzymywały się średnio na ujemnych poziomach w ciągu ostatniego tygodnia, a otwarte zainteresowanie (ang. open interest, suma wartości pozycji w futures i opcjach na BTC – przyp. red.) gwałtownie wzrosło (…) Sugeruje to popyt na agresywne shortowanie Bitcoina, strukturalnie tworząc konfigurację odpowiednią do short squeeze i likwidacji niedźwiedzi”.
Nadzieja w IV kwartale 2024 roku
Nastroje na rynku Bitcoina były ostatnio ponure: cyfrowe aktywa odnotowują straty w sierpniu i walczyły o utrzymanie się powyżej poziomu 60 000 USD, po spadku poniżej 50 tys. USD na początku sierpnia. W międzyczasie ceny akcji także wzrosły w kierunku rekordowego poziomu, a złoto ustanowiło nowe szczyty. Bitcoin pozostaje w tyle za globalnym odbiciem rynków.
Otwarte zainteresowanie wzrosło w ostatnim tyg. o równowartość ok. 29 tys. BTC, a stopa finansowania 20 sierpnia wynosiła -2,5%. To stosunkowo rzadkie zjawisko. Kontrakty futures są popularne wśród spekulantów w sektorze kryptowalut; nie mają ustalonego terminu wygaśnięcia. Aktywność rośnie na chicagowskiej giełdzie, co zdaniem K33 odzwierciedla ponowne zaangażowanie amerykańskich instytucji.
Paraboliczny rajd?
Bitcoin miał świetny początek 2024 roku. Wzrósł wtedy o ponad 40% od początku roku. Halving i popyt z funduszy ETF rozpędzał ceny. W przeciwieństwie do poprzednich cykli, cena osiągnęła nowe rekordy wszech czasów przed halvingiem. to skłoniło wielu analityków do przewidywania supercyklu w bieżącym roku. Od wydarzenia minęło ponad 120 dni, a cena BTC nie przekroczyła jeszcze swojego rekordowego poziomu sprzed halvingu.
Bitcoin tracił13% w ciągu ostatniego miesiąca i 14% w ciągu ostatnich 30 dni. To sprawia, że analitycy rynkowi debatują, czy Bitcoin rozpocznie rajd w czwartym kwartale 2024 roku. Peter Brandt powiedział na przykład, że obecny cykl rynkowy może wkrótce stać się najdłuższym w historii… Dodając, że może to albo wskazywać, że nowy rekord wszech czasów potrwa dłużej, albo… Nie jest nawet bliski.
Dane z CoinGlass ujawniają, że Bitcoin zawsze miał dodatnie zwroty w IV kwartale w latach halvingu, odnotowując odpowiednio 58% i 168% zyski w 2016 i 2020 roku. Co więcej, cena BTC odnotowała dodatnie zwroty w ośmiu z 11 lat w okresie od 2013 do 2023 roku, przy średnich zyskach na poziomie 88%. Jeśli historia jest jakimś przewodnikiem, istnieje 73% szans, że Bitcoin wzrośnie w czwartym kwartale 2024 roku.
Poziomy do obserwacji?
Założyciel i dyrektor generalny CryptoQuant, Ki Young Ju, przeanalizował trendy cenowe Bitcoina podczas halvingu w 2020 roku i stwierdził, że rajd rozpoczął się w czwartym kwartale. „W ostatnim cyklu halvingu Bitcoina rajd byków rozpoczął się w czwartym kwartale. Wieloryby nie pozwolą, aby IV kwartał był nudny z płaskimi wynikami r/r”.
Według niego, cena BTC znajduje się w fazie akumulacji, co sugeruje, że może zainicjować paraboliczny trend wzrostowy, gdy wejdzie w ostatni kwartał 2024 roku. Dane Cointelegraph Markets Pro i TradingView pokazują, że trend cenowy Bitcoina utworzył serię wyższych minimów na wykresie dziennym, ale utrzymuje się poniżej 200-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA) w ciągu ostatnich siedmiu dni.
Z kolei znany model In/Out of the Money Around Price (IOMAP) od IntoTheBlock pokazuje, że Bitcoin napotyka stosunkowo silny opór. Wysoka płynność po stronie popytu jest konieczna, aby pchnąć cenę BTC wyżej. Analitycy krótkoterminowo uważnie obserwują poziom 57,500 USD gdzie widać sporą koncentrację wolumenów i historyczne reakcje cenowe.