Od listopada br. mieszkańcy Japonii będą mogli płacić rachunki za prąd za pomocą bitcoinów. Co ciekawe, należności regulowane w kryptowalucie będą niższe od rachunków płaconych w jenach.
Nowe rozwiązanie płatnicze jest efektem współpracy ResuPress, właściciela giełdy bitcoinowej Coincheck, z Mitsuwa Industry, jedną z największych japońskich spółek zajmujących się dostawą mediów, działającą na rynku od 76 lat. Usługa nosi nazwę Coincheck Denki (Electricity) i ma dedykowaną stronę internetową: denki.coincheck.com.
Bezpośrednim partnerem Coincheck będzie E-net Systems, spółka zależna Mitsuwa Industry. Oba podmioty nawiązały współpracę ze spółką Marubeni Power Retail Corporation, która zajmuje się produkcją i dystrybucją energii na terenie Kanto, Akansai i Chubu, regionów w środkowej Japonii. Korporacja posiada w tym kraju 17 fabryki i działa na 22 rynkach poza Japonią.
Coincheck ma w ofercie dwa plany taryfowe. Jeden adresowany do klientów regularnie posługujących się płatnościami bitcoinowymi, a drugi – do osób stawiających pierwsze kroki w dziedzinie kryptowalut. Pierwszy z nich umożliwi konsumentom oszczędności na poziomie 4–6 proc. – pod warunkiem regulowania płatności w bitcoinach. Drugi jest nieco bardziej „sprytny”. Będzie on opierał się o takie same stawki, jak w przypadku użytkowników płacących w japońskiej walucie krajowej, ale korzystający z niego klienci będą otrzymywali zwrot zaoszczędzonej kwoty w bitcoinach, przelanych na portfel przechowywany w serwisie Coincheck.
Bitcoinowe płatności za elektryczność to tylko początek współpracy Coincheck z Mitsuwa Industry. Niebawem współpraca ma zostać poszerzona o dostawę gazu i wody.
Rynek płatności bitcoinowych w Japonii rozwija się w szybkim tempie. W maju tego roku japoński parlament przyjął ustawę, zezwalającą na posługiwanie się kryptowalutami oraz na funkcjonowanie giełd kryptowalutowych.
Kraj Kwitnącej Wiśni nie jest jednak pierwszym państwem, którego mieszkańcy uzyskali możliwość płacenia za media w bitcoinach. Wcześniej, we wrześniu br., podobne rozwiązanie wdrożyła niemiecka spółka energetyczna Enercity.