Prezydent Argentyny rozważa adopcję Bitcoina. Rząd ma jednak inne plany

Podczas gdy Argentyńczycy nadal walczą z hiperinflacją, władze wciąż wykazują mieszane uczucia w kwestii adopcji bitcoina.

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez powiedział, że nie widzi powodu, by krytykować kryptowaluty. W opozycji do jego otwartości staje postawa szefa banku centralnego tego kraju, Miguela Pesce, który wydaje się mieć w tej kwestii zgoła odmienne zdanie.

Już w kwietniu Bank Centralny Argentyny polecił lokalnym bankom zbadanie klientów, którzy posiadają kryptowaluty i angażują się w działalność biznesową lub handlową związaną z kryptowalutami.

Nie dalej jak w zeszłym miesiącu członek Kongresu Narodowego José Luis Ramón przedstawił projekt ustawy, która pozwoliłaby na wypłacanie pensji w BTC i wzmocniła proces adopcji kryptowaluty w kraju.

Prezydent Fernandez „pali się” do BTC?

Fernandez wskazał na swoją otwartość na kryptowaluty, stwierdzając, że nie ma powodu, by płynąć pod prąd.

„Nie chcę posuwać się zbyt daleko – ale nie ma powodu, aby mówić „nie””, powiedział Fernandez, wskazując jednocześnie na zalety przyjęcia bitcoina, pomimo ścisłej kontroli walutowej, która skłoniła wielu Argentyńczyków do kopania kryptowalut.

„Mówią, że zaletą jest to, że efekt inflacyjny jest w dużej mierze zniwelowany” – dodał prezydent.

Fernandez pozostaje jednak ostrożny. Doszedł do wniosku, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby całkowicie zagłębić się w proces adopcji.

„Wypada zachować ostrożność, ponieważ jest to nieznane i trudno zrozumieć, w jaki sposób się to urzeczywistnia. Wiele osób na świecie ma takie obawy i dlatego projekt lub system oparcia gospodarki monetarnej na BTC jeszcze się nie rozwinął. Pozostaje to jednak kwestia do rozważenia.”

Co na to bank centralny Argentyny?

„Zamierzamy uregulować skrzyżowanie bitcoina z systemem płatności i rynkiem giełdowym” powiedział obecny prezes banku centralnego kraju, wskazując na nowy program regulacyjny dotyczący kryptowalut podczas konferencji zorganizowanej przez Argentine Institute of Finance Kierownictwo (IAEF).

Według Pesce, który powiedział, że Bitcoin „został stworzony jako zastępczy mechanizm transakcyjny dla pieniędzy, w których państwo nie spełniło swojej roli”, krypto „nie jest aktywem finansowym, ponieważ nie stanowi podstawy aktywów ani nie może generować żadnej rentowności”.

Stwierdził, że „Bank Centralny nie jest zdumiony faktem, że tego typu instrumenty mogą być wykorzystywane do transakcji”, wskazując jednocześnie na główną obawę organu, która ma polegać na tym, że kryptowaluty są „używane do uzyskiwania nieuzasadnionych zysków od nieostrożnych ludzi.”

Przeczytaj również:

Może Cię zainteresować:

ArgentynaBitcoin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz