Największe pule wydobywające bitcoiny sygnalizują Taproot. Aktywacja może jednak nie osiągnąć 90% krytycznego punktu konsensusu w obecnym oknie trudności.
Dziewięć z 10 najlepszych puli wydobywających Bitcoin (BTC) pod względem dystrybucji hash rate sygnalizuje już zgodę na Taproot. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, jedynym wyjątkiem w tym zakresie było BTC.TOP.
Binance zgłasza gotowość na Taproot
Giełda kryptowalut Binance ogłosiła dziś, że Binance Pool zasygnalizowała Taproot. Według bota Taproot Signal na Twitterze, dziewiczy sygnał Binance Pool Taproot wystąpił na wysokości bloku 683,878.
Based on community feedback, #Binance Pool has begun signaling for Taproot.
— Binance (@binance) May 17, 2021
It is estimated that #Binance Pool will fully support Taproot before Friday this week. https://t.co/eukp3FlEA8
Jak wcześniej informowaliśmy, dwie największe pule wydobywcze bitcoinów – AntPool i F2Pool – były jednymi z pierwszych zwolenników aktualizacji protokołu na arenie miningowej. SlushPool – 12 największa pula pod względem dystrybucji hash rate – jako pierwsza wydobyła pierwszy blok transakcji z sygnałem Taproot.
BTC.TOP, jedyna pula top-10, która jeszcze nie sygnalizowała Taproot, jest podobno już na to gotowa. Dane z Taproot.watch, serwisu stworzonego przez programistę Bitcoin Hampusa Sjöberga, pokazują, w bieżącym oknie trudności było już kilka okazji na co najmniej 10 kolejnych bloków z sygnałami Taproot.
Jednak przy 190 blokach, z których do tej pory nie popłynął sygnał, zablokowanie aktywacji Taproot w obecnym oknie trudności wydaje się mało prawdopodobne. Aktualizacja protokołu może posunąć się naprzód tylko wtedy, gdy 90% z 2,016 wydobytych bloków w danej „epoce” trudności (epoch) będzie zawierać sygnał aktywacji.
Aby aktualizacja sieci miała miejsce w listopadzie, aktywacja Taproot musi zostać zablokowana przed 11 sierpnia. Jeśli tak się stanie, będzie to prawdopodobnie najbardziej znaczący update Bitcoina na poziomie protokołu w ciągu ostatnich czterech lat.
Aktualizacja Taproot zasadniczo zamaskuje warunki wydatków określone przez strony transakcji. Ma to przynieść efekt w postaci poprawy prywatności, jak i możliwości w zakresie smart kontraktów na blockchainie Bitcoina.