Popyt na sieć Bitcoin zaczyna rosnąć wraz ze wzrostem ceny BTC. W obliczu ostatnich wydarzeń, opłaty transakcyjne w sieci „króla kryptowalut” osiągają swoje roczne maksima. Przyjrzyjmy się danym nieco bliżej…
Sieć Bitcoina odnotowała ogromny wzrost opłat transakcyjnych. Sięgają one rocznych maksimów, które zostały ustanowione niedługo po po majowym halvingu.
Hash rate Bitcoina póki co nie spada i nadal znajduje się w pobliżu rekordowych poziomów. Wysokie opłaty w połączeniu z wysoką ceną sprawiają, że wydobycie BTC jest coraz bardziej lukratywne. Może to świadczyć o tym, że hash rate jest gotowy do dalszych wzrostów.
Rośnie hash rate oraz wartość transakcji
Przedłużająca się faza konsolidacji Bitcoina wokół 9000 USD spowodowała, że kryptowaluta zyskała momentum, które doprowadziło cenę do 11 400 USD. Szczyt został ustanowiony na początku bieżącego tygodnia.
Cena Bitcoina nie jest jedyną zmienną, która wygląda na silną. Na sile zyskują również wskaźniki on-chain.
Hash rate znajduje się obecnie tuż poniżej rekordowych wartości 126 milionów terahashy na sekundę (TH/s), które zostały ustalone zaledwie kilka tygodni temu.
Hash rate ustabilizował się wokół tej wartości i prawdopodobnie zacznie rosnąć w najbliższym czasie ze względu na rosnącą rentowność wydobywania kryptowalut. Wzrost ten może jednak ulec zahamowaniu ze względu na niedawne korekty trudności.
Rośnie także ogólna wartość transakcji w sieci Bitcoin. Aktualnie osiągnęła najwyższy poziom obserwowany od końca kwietnia.
Według danych z blockchain.com, 27 lipca przez sieć BTC przeszły transakcje warte blisko 3 miliardy dolarów:
Opłaty transakcyjne Bitcoin osiągają roczne maksima
Jednym ze skutków rosnącego popytu na wykorzystanie sieci Bitcoin są rosnące opłaty. W ciągu ostatnich kilku dni, opłaty transakcyjne BTC osiągnęły poziomy niespotykane od ponad roku. Tylko 27 lipca wypłacono górnikom z tego tytułu 2,06 mln USD.
Ostatni raz opłaty były zbliżone do tego wysokiego poziomu tuż po tym, jak Bitcoin przeszedł historyczny, trzeci halving.
Czy wzrosty determinantów on-chain dadzą siłę do dalszych wzrostów wyceny bitcoina? Podzielcie się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzach.
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.