MicroStrategy na „czarnej liście” HSBC?

HSBC umieścił podobno akcje MicroStartegy na „czarnej liście”. Miały one zostać sklasyfikowane jako „produkt wirtualnej waluty” i wyłączone z możliwości obrotu dla klientów HIDC.

Kupowanie akcji MicroStrategy (MSTR) podobno nie jest już możliwe dla klientów HSBC na internetowej platformie transakcyjnej banku – HSBC InvestDirect (HIDC).

Według rzekomego komunikatu banku skierowanego do klientów, HSBC polecił użytkownikom, którzy już posiadają akcje MicroStrategy, aby nie kupowali dodatkowych akcji.

Użytkownik Twittera Camiam twierdzi, że otrzymał taką wiadomość od bankowego giganta już 29 marca:

„Czarna lista” HSBC

Wydaje się, że czarna lista MSTR jest częścią zaktualizowanej polityki banku, która zabrania użytkownikom interakcji z instrumentami inwestycyjnymi, których podmioty mają cokolwiek wspólnego z kryptowalutami:

„HIDC nie będzie uczestniczyć w ułatwianiu (kupowaniu i / lub wymianie) produktów związanych z wirtualnymi walutami lub produktami związanymi lub odnoszącymi się do działania wirtualnej waluty.”

Według rzekomego komunikatu HSBC, MicroStrategy jest produktem wirtualnej waluty, stąd przyczyna umieszczenia na czarnej liście.

MicroStrategy aktywnie inwestuje w bitcoina

MicroStrategy, firma zajmująca się analizą biznesową i oprogramowaniem, jest pionierem we wdrażaniu bitcoin (BTC) do swojego bilansu wśród spółek notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych.

Od czasu pierwszego zakupu BTC w sierpniu 2020 r., firma z listy Fortune 500 posiada obecnie ponad 90 000 BTC wycenianych obecnie na około 5,26 miliarda dolarów.

Rzekome umieszczenie akcji MSTR na czarnej liście byłoby najnowszym z ostatnich posunięć HSBC przeciwko kryptowalutom. Wcześniej w tym roku szósty co do wielkości bank na świecie również podobno blokował klientom możliwość przenoszenia zysków z giełd kryptowalut na ich konta bankowe.

Co się dzieje?

Pomimo odmowy sprzedaży akcji MicroStrategy, raporty o podobnych zakazach nie pojawiły się jeszcze w kontekście akcji innych spółek, które prowadzą jakiekolwiek interesy z udziałem bitcoina.

Firmy szczycące się znacznymi inwestycjami w BTC, takie jak Tesla, Hut 8 Mining i Square,nadal figurują w katalogu handlowym HIDC.

HSBC jest jednym z ostatnich banków, który negatywnie zareagował na zaangażowanie MicroStrategy w BTC. W grudniu 2020 r. Citibank obniżył rating MSTR ze względu na „nieproporcjonalne” skupienie się firmy na największej kryptowalucie pod względem kapitalizacji rynkowej.

Początkowo wydawało się, że inwestycja MicroStrategy w bitcoin wywołuje pozytywny wzrost cen akcji firmy, osiągając na początku lutego 21-letni rekord powyżej 1200 USD. Od tego czasu MSTR borykał się z problemami i obecnie spadł o prawie 50% w porównaniu ze szczytem w 2021 r.

Ani HSBC, ani MicroStrategy nie skomentowały, jak na razie, tej sprawy. Jak tylko to się zmieni, opublikujemy ich stanowiska w tym wpisie.

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BitcoinBTCMicroStrategy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz