Dane dostarczone przez Glassnode pokazują, że liczba bitcoinów trzymanych przez inwestorów długoterminowo bądź też utraconych na zawsze osiągnęła nowy szczyt na poziomie prawie 34% podaży.
Liczba bitcoinów, które znajdują się aktualnie w takim właśnie stanie wzrosła w ciągu ostatnich pięciu miesięcy do nowego maksimum – 7 131 084.
Chiński dziennikarz zajmujący się kryptowalutami – Colin Wu – który udostępnił poniższy wykres na swoim koncie na Twitterze, skomentował, że ta liczba kryptowalut stanowi 33,96 procent podaży BTC (21 000 000 monet licząc wraz z tymi, które jeszcze nie zostały wydobyte).
According to glassnode data, the number of long-term held or lost BTC has reached 7,131,084, accounting for about 33.96% of the total, which is the highest point in the past five months. This part of the Token can be regarded as out of circulation. pic.twitter.com/vTUZK96hIY
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) August 21, 2021
Wu podsumował, że obecnie za wycofaną z obiegu uznać można ponad jedną trzecią całkowitej podaży Bitcoina. Takie podejście zwiększa niedobór kryptowaluty – jej największą zaletę, często wysuwaną przez maksymalistów jako argument w dyskusjach w kontrze do złota, FIAT i altcoinów, których podaż bywa niejednokrotnie pozbawiona limitów.
Warto pamiętać, że niektóre z tych monet mogą być trzymane w zimnych portfelach przez długoterminowych posiadaczy i tych entuzjastów kryptowalut, którzy kupowali lub wydobywali BTC na początku istnienia sieci.
Ludzie gubią bitcoiny cały czas
Bitcoin jest pieniądzem unikalnym. Ograniczona podaż internetowego aktywa jest czymś wyjątkowym. To właśnie ta cecha zapewnia najpopularniejszej kryptowalucie jej deflacyjny charakter. Co więcej, do “gwarancji” wzrostu wartości w czasie przyczyniają się również te zagubione monety. To one dodatkowo ograniczają maksymalną podaż.
Ludzie gubią swoje coiny cały czas. Jednak znaczna ich część utracona została jeszcze w czasach, gdy bitcoin był jedynie technologiczną ciekawostką, której nikt nie brał na poważnie. Jeszcze w styczniu 2020 roku sytuacja odnośnie coinów, których najpewniej już nigdy nie zobaczymy, prezentowała następujące dane:
Decentralizacja ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony zapewnia użytkownikom monetarną niezależność oraz częściową anonimowość. Z drugiej jednak, za bezpieczeństwo Twoich środków w takich warunkach odpowiadasz wyłącznie Ty sam.