Nie jest tajemnicą, że Bitcoin jest jednym z najrzadszych aktywów na rynku. Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo rzadka jest kryptowaluta? Ile jest bitcoinów … dla mnie? Dzielimy bitcoiny przez ludzkość i omawiamy wyniki.
Ile jest bitcoinów … dla mnie?
Czy zastanawialiście kiedyś co by było, gdyby nagle podzielić maksymalną podaż bitcoina pośród wszystkich ludzi, którzy żyją na naszej planecie? Przymknijmy na chwilę oko na zdecentralizowana naturę BTC i przyjmijmy, że każdemu należy się tyle samo… Niby prosty rachunek, ale…
Worldometer pokazuje, że aktualna światowa populacja wynosi blisko 7,8 miliarda ludzi. Jednocześnie, obecna podaż bitcoina (na chwilę pisania tego tekstu) to 18 240 387 cyfrowych monet.
Daje to względnie prosty iloraz, według którego każdy człowiek na świecie miałby 0,00233851 BTC (233 851 satoshi). Biorąc pod uwagę aktualną wycenę BTC (ok. 8798 dolarów), kwota ta byłaby warta około 20$. Jakkolwiek nie jest to zbyt wiele, pokazuje jednak jak wiele miejsca ma bitcoina w kontekście przyjęcia do powszechnego użytkowania.
Jeszcze ciekawszą perspektywę dają prognozy odnośnie liczby ludności na świecie w perspektywie kolejnych trzydziestu lat. Jak widać, perspektywy są takie, że do 2050 roku przybędzie około kolejnych 2 miliardów obywateli świata:
Jak jest teraz?
Trzymajmy się jednak bieżących rachunków. Według danych BitInfoCharts istnieje teraz ponad 21 milionów adresów, w których zawierają się środki w BTC o wartości co najmniej 1 $. Zwróćmy uwagę, że stanowi to tylko 0,27 aktualnej populacji świata.
Nie zapominajmy, że cały czas wydobywane są nowe BTC. Oczekuje się, że cała zaplanowana podaż bitcoina (21 milionów monet) zostanie osiągnięta do 2140 r. Oczekuje się również, że liczba ludności na świecie wyniesie w tym czasie 10,8 miliarda. Oznacza to, że każda osoba otrzymałaby 0,00194444 BTC (194 444 satoshi).
Należy wziąć pod uwagę, że w powyższych szacunkach zostały pominięte firmy, osoby prawne, inwestorzy instytucjonalni, rządy i wszelkiego rodzaju organizacje, które mogą również posiadać bitcoiny. Zakładając, że „światowy rząd” przyznałby BTC również firmom i osobom prawnym, wówczas każdy podmiot dostałby znacznie mniej cyfrowych monet.
Jak to wygląda w przypadku FIAT-ów?
Jeśli dolary amerykańskie byłyby równo rozdzielone między populację światową, wówczas każda osoba otrzymałaby około 435 $. Całkowita wartość wszystkich amerykańskich banknotów i monet wynosi około 3,4 biliona $. To szacunki zgodne z danymi od FED, które nie są już aktualizowane.
Podaż USD obejmuje również dolary cyfrowe. Chodzi oczywiście o depozyty bankowe, przelewy internetowe i wszystkie dolary przechowywane cyfrowo. W tym celu powinniśmy wziąć pod uwagę miarę podaży M2, która na koniec 2019 r. wynosiła 15,5 bln $. Gdyby wszystkie dolary amerykańskie, w tym te mniej płynne, były równo rozdzielone, każdy człowiek otrzymałby około 1 990 $. To już zdecydowanie więcej.
Według CIA łączna wartość wszystkich walut fiducjarnych na świecie wynosiła w 2017 r. ponad 86 bln dolarów w porównaniu z 73 bln dolarów na koniec 2016 r. Biorąc pod uwagę tempo ekspansji, wartość ta powinna obecnie przekroczyć na dzień dzisiejszy 100 bilionów dolarów. Tak więc, gdybyśmy równo rozdzielili wszystkie pieniądze fiducjarne (USD, EUR, GBP, JPY, AUD, CAD i dowolną inną walutę), każdy obywatel świata otrzymałaby ponad 12 800 dolarów.
Co sądzicie na ten temat? Zachęcamy do dyskusji.