Jeden z wysoko postawionych holenderskich urzędników postuluje, że Holandia musi zakazać wydobywania, handlu i przechowywania bitcoinów, jako że kryptowaluta nie spełnia żadnej z trzech funkcji pieniądza i jest narzędziem przestępców.
Czy Holandia musi zakazać bitcoina?
Pieter Hasekamp, dyrektor Holenderskiego Biura Analiz Ekonomicznych przy Ministerstwie Gospodarki i Polityki Klimatycznej, opublikował esej zatytułowany „Holandia musi zakazać bitcoina”.
Zgodnie z tytułem opracowania, Hasekamp wymienia szeroką listę powodów, dla których holenderski rząd powinien wymusić natychmiastowy całkowity zakaz wydobywania, handlu i przechowywania bitcoinów (BTC). Według urzędnika może to spowodować gwałtowny spadek ceny, ponieważ Bitcoin „nie ma wewnętrznej wartości i jest cenny tylko dlatego, że inni mogą go zaakceptować”.
Hasekamp przytacza argumenty obecne w ramach tradycyjnej narracji przeciwko kryptowalutom. Argumentuje, że żadna z nich nie jest w stanie spełnić żadnej z trzech funkcji pieniądza jako jednostki rozliczeniowej, środka płatniczego i przechowywania wartości. Przytoczył również inne powszechne argumenty przeciwko BTC, takie jak obawy dotyczące bezpieczeństwa, ryzyko oszustw. Nie omieszkał również wspomnieć o tym, że bitcoin wykorzystywany jest przez przestępców.
Urzędnik przyznał, że Holandia pozostaje w tyle za krajami, które w ostatnich latach podejmowały próby uregulowania rynku kryptowalut. „Holenderscy regulatorzy próbowali zaostrzyć nadzór nad platformami handlowymi, ale bez większego sukcesu. Centralne Biuro Planowania zwróciło uwagę na ryzyko związane z handlem kryptowalutami już w 2018 roku, ale stwierdziło, że bardziej rygorystyczne regulacje nie są na razie konieczne”.
Prawo Greshama a bitcoin
W swoim eseju Hasekamp zwrócił szczególną uwagę na prawo Greshama, zasadę, która mówi, że przewartościowana waluta lub „gorsze pieniądze” mają tendencję do wypierania z obiegu legalnie niedowartościowanej waluty, czyli „lepszych pieniędzy”. Nazywając BTC „gorszymi pieniędzmi”, Hasekamp argumentował, że prawo Greshama może działać w przypadku bitcoina w sposób zgoła odwrotny:
„Kryptowaluty wykazują wszystkie cechy „gorszych pieniędzy”: niejasne pochodzenie, niepewna wycena, podejrzane praktyki handlowe. […] Kryptowaluty nie są używane w zwykłych transakcjach płatniczych. […] Złe pieniądze znikają z obiegu, bo nikt już nie chce ich akceptować”.