Ktoś, kto jeszcze dziesięć lat temu zainwestowałby w BTC 1000 dolarów, dziś mógłby cieszyć się zwrotem na poziomie ponad 15 milionów dolarów, z zastrzeżeniem, że w międzyczasie nie decydował się na sprzedaż. Czy jeden bitcoin może uczynić Cię bogatym człowiekiem?
Może pozwolić sobie na zakup 1BTC? Gratulacje!
Jak kwestia posiadania bitcoina w kontekście potencjalnego bogactwa wygląda teraz? Ile cyfrowych monet potrzebujesz, aby się wzbogacić? Czy bitcoin nadal może uczynić Cię milionerem?
Próby udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania podjął się Lark Davis. Na wstepie zwrócił uwagę na jedną, dość istotną kwestię:
„Jeśli rzeczywiście możesz pozwolić sobie na zakup 1 bitcoina po aktualnej cenie, gratulacje. Jesteś bogaty!1 bitcoin jest bowiem wart więcej niż średni roczny dochód większości obywateli świata.”
Bogacenie się w oparciu o bitcoina może być bardzo subiektywne
Według badania Median Income by Country 2021, mediana rocznego dochodu waha się od (najwyższego) 73 910 USD w Luksemburgu do (najniższego) 850 USD w Etiopii.
Analityk skomentował, że „bogacenie się oparte na kupowaniu bitcoinów może być bardzo subiektywne”. Podkreślił, że jedyną rzeczą, o którą warto zadbać, jest to, aby nie pozwolić sobie na stopniowe popadanie w biedę w oparciu o FIAT. Ile zatem BTC wystarczy, aby czuć się komfortowo w kontekście przyszłości? czy 1 BTC to już sufit odnośnie potrzeb? Davis odpowiada na to pytanie następująco:
„Prawdopodobnie tak. Czy to sprawi, że staniesz się milionerem? Może tak, może nie. Szacuję, że bitcoin zwycięży w rywalizacji z z kapitalizacją rynkową złota. To daje nam około 550 tys. BTC… To całkiem niesamowite zyski.”
Patrząc jednak na takie czynniki, jak inflacja, wypada zapytać, czy BTC może osiągnąć poziom 1 miliona dolarów? Jeśli w ogóle, może się to zdarzyć w dalszej perspektywie czasowej i należy brać pod uwagę okres wielu lat.
Odnosząc się do sentymentu „HODL”, Davis dodał:
„Jeśli spodziewasz się szybkiego wzbogacenia się, bitcoin niekoniecznie jest inwestycją, która Ci to zagwarantuje. Chociaż… jeśli pomyślisz o tym, jako o 10x większej inwestycji w ciągu kolejnych 10 lat może się okazać, że zysk przyćmi wszystko, co kiedykolwiek mogła Ci zaoferować giełda.”
Chodzi o uzyskanie odpowiedniej perspektywy i przyjęcie metodologii małych kroków. Aby uzyskać coraz większą ekspozycję na bitcoin, należy wziąć pod uwagę uśredniony koszt dolara i kupować nieco bardziej regularnie. Jeśli chodzi o perspektywę, można posłuchać rady Davisa, aby spojrzeć na bitcoina nie jako na sposób na szybkie wzbogacenie się, ale jako sposób na to, aby nie popadać powoli w ubóstwo.
Rozwijając swoje spojrzenie na sprawę Davis podsumował: „z czasem zaczniesz wymieniać swoje złe pieniądze na dobre”.
Ile jeden bitcoin wystarczy, aby uczynić Cię bogatym człowiekiem?
Interesującym faktem do rozważenia jest to, że istnieje mniej niż 700 000 adresów zasobnych w 1 bitcoin lub więcej. Jeśli dana osoba jest w stanie odłożyć jedną (całą) monetę, może być częścią potencjalnie elitarnej grupy inwestorów.
Wracając do pytania o to, ile BTC będzie trzeba, aby zostać milionerem w długoterminowej, bitcoinowejgrze, Davis oświadczył:
„Oto moja opinia na temat tego, ile bitcoinów prawdopodobnie realistycznie potrzebujesz, aby zostać milionerem w tej dekadzie… Dwa bitcoiny… to cofnie cię między, powiedzmy, 60 000 $ do 80 000 $, w zależności od tego, gdzie jest cena bitcoina podczas oglądania tego filmu… jeśli możesz sobie na to pozwolić, to myślę, że masz bardzo, bardzo dużą szansę na przekształcenie ich w milion dolarów do końca tej dekady, prawdopodobnie znacznie wcześniej.”
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.