Cyfrowy „portret” twórcy Bitcoina, Satoshiego Nakamoto pod nazwą Block 21 sprzedano w Christie’s za 131.250 USD!
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Was, że w tym temacie istnieje realna szansa na rekord. Stało się. Eksperci liczyli na 12 000, góra 18 000 USD. Block 21 to dzieło sztuki i zarazem token (NFT). „Cyfrowy portret” twórcy Bitcoin Satoshi Nakamoto, to pierwszy w historii NFT sprzedany w dużym domu aukcyjnym.
Wykonane przez artystę Bena Gentilli i przypisane projektowi Roberta Alice dzieło jest tylko jednym z serii 40 obiektów, zatytułowanych łącznie Portraits of a Mind. Każdy z tych paneli to imponująca, okrągła struktura z usuniętymi środkami – wyświetla sekcję kodu Bitcoin w wersji 0.1.0. Na każdym panelu umieszczono indywidualnie 322 048 cyfr. Ten konkretny panel został wybrany do aukcji publicznej jako odniesienie do ostatecznej, maksymalnej podaży 21 milionów bitcoinów.
Historyczna aukcja w Christie’s
Utwór został zaprezentowany na szeroko zakrojonej sprzedaży powojennej i współczesnej sztuki, obok prac takich twórców jak Robert Motherwell, George Condo, Ed Ruscha i Yayoi Kusama. Licytacja, która odbyła się w nowojorskiej sali sprzedaży domu aukcyjnego, rozpoczęła się od 22 tysięcy dolarów i szybko osiągnęła cenę 105 tysięcy dolarów. Christie’s szacował początkowo, że cena za Block 21 może się wahać od 12 do 18 tysięcy dolarów. Ostateczna cena, za którą sprzedano dzieło wyniosła 131 250 USD.
Block 21 ma przedstawiać to, co Gentilli nazywa próbą „portretu Satoshi Nakamoto”. Linie przechodzące przez kod na powierzchni każdego panelu tworzą rodzaj domniemanego krzyża, którego celem jest centralna pustka, w wyraźnym ukłonie w stronę anonimowości twórcy Bitcoina.
Gentilli powiedział, że rozmieszczenie tych obiektów w kilku prywatnych kolekcjach (na stronie internetowej Roberta Alice, pierwszych 20 paneli zostało już sprzedanych) było celowym zabiegiem dotyczącym koncepcji decentralizacji i że każdy panel ma być traktowany indywidualnie. „Dla mnie”, powiedział Gentilli, „ta praca jest portretem Satoshi, zdecentralizowanej na całym świecie, w taki sam sposób, jak sam Bitcoin.
Block 21 jako cyfrowy token
Block 21 jest również wyposażony we własny komponent NFT, nadając fizycznemu panelowi cyfrową wartość. NFT został skompilowany na platformie o nazwie Async Art, która zajmuje się cyfrowymi, programowalnymi „obrazami”. Nabywca dzieła będzie mógł dostosować jego współrzędne, tak aby cykl NFT był zgodny z cyklem, w którym praca fizyczna jest wyświetlana. „Dematerializacja dzieła sztuki w cyberprzestrzeń jest czymś, co pokolenie przyjęło jako standard” – czytamy w oświadczeniu Christie’s. „W sztuce cyfrowej światłą nie gasną”.