Bitcoin | Nowa propozycja zwiększenia przepustowości transakcji!

Deweloperzy Bitcoin Core, dr Pieter Wuille i Greg Maxwell, opracowali nową propozycję ulepszeń Bitcoin (BIP), która polega na przygotowaniu protokołu, który skutecznie zwiększyłby przepustowość transakcji w sieci Bitcoin (BTC).

Określany jako Erlay, BIP został opracowany z udziałem Gleba Naumenko, naukowca z University of British Columbia. Zgodnie ze specyfikacją propozycji, jej aktywacja zmniejszy rozmiar pasma transakcyjnego wymaganego do przetwarzania transakcji w sieci Bitcoin o około 75%.

Propozycje kontra realia, czyli jak jest teraz?

Jak wyjaśnił Naumenko::

Główną ideą [Erlay] jest to, że zamiast ogłaszać każdą transakcję każdemu peerowi [w sieci Bitcoin], komunikaty są wysyłane bezpośrednio przez niewielką liczbę połączeń (tylko 8 wychodzących). Dalej implementuje się okresowe uruchamianie ustalonego protokołu dla każdego połączenia między zestawami wstrzymanych komunikatów w obu kierunkach.

Naumenko, były inżynier oprogramowania w Blockstream wspomniał również że wdrożenie nowego BIP „zaoszczędzi połowę przepustowości” zużywanej przez węzły sieci Bitcoin. Ponadto integracja Erlay pozwoli „zwiększyć łączność prawie za darmo, a jako efekt uboczny zwiększyć poziom bezpieczeństwa”.

Dodał, że jeśli liczba bloków wychodzących blockchainu Bitcoina zwiększy się do 32, Erlay będzie w stanie „zaoszczędzić około 75% całkowitej przepustowości w porównaniu z obecnym protokołem”.

Jak zauważyli autorzy BIP, ważnym rezultatem najnowszej propozycji jest to, że pozwoli ona węzłom sieci Bitcoin zwiększyć liczbę aktywnych połączeń z innymi węzłami. To, jak zauważyli programiści, byłoby możliwe, gdyby Erlay był zintegrowany z protokołem Bitcoin.

Będzie bezpieczniej

Obecnie bezpieczeństwo łańcucha bloków Bitcoin zależy w pewnym stopniu od węzłów uczestniczących w zdecentralizowanej sieci. Biorąc pod uwagę zdolność Erlaya do potencjalnego zwiększenia liczby połączeń między węzłami platformy kryptowaluty, programiści protokołu uważają, że zabezpieczy on blockchain Bitcoin przed złośliwymi atakami.

Jak szczegółowo opisuje Naumenko:

Najbardziej banalnym przykładem jest atak Eclipse, gdy węzeł docelowy zostaje odizolowany od najdłuższego łańcucha, ponieważ wszystkie jego połączenia są nawiązywane z atakującym. W takim przypadku osoba atakująca może na przykład przekonać węzeł docelowy, że został już opłacony (pokaż krótszy łańcuch z tą [transakcją]) bez faktycznego przesyłania transakcji do najdłuższego łańcucha.

Komentując, jak i kiedy Erlay może zostać dodany do bazy kodu Bitcoin Core, Naumenko powiedział, że omówił BIP z kilkoma innymi programistami Bitcoin. Wyjaśnił, że informacja zwrotna, którą otrzymał, była „ogólnie pozytywna”. Jednak większość społeczności deweloperskiej Bitcoin  uważa, że ​​przed integracją Erlay z bazą kodu Bitcoin wymagane są dalsze eksperymenty i testy.

Co myślicie na ten temat? Zapraszam do komentowania.

BezpieczeństwobipBitcoinBlockstreamerlayKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz