Nie zważając na deprecjonujące doniesienia medialne, przyjrzyjmy się przyrostowi użytkowników, adresów Bitcoin w ostatnich latach. Bo co by nie mówić o cenie i kolejnej “śmierci” cyfrowego złota, Bitcoin ma się świetnie pod względem adopcji. Użytkowników cały czas przybywa, a biznes się kręci.
W ubiegłym miesiącu przedstawiliśmy Wam prawdopodobnie najbardziej miarodajną statystykę dotyczącą adopcji w sieci bitcoin. Gwoli przypomnienia, całkowita liczba adresów systemu bitcoina z choćby najmniejszym dodatnim saldem wynosi około 28 milionów. Uważa się więc, że wskaźnik ten jest najbliższy oszacowaniu sumarycznej liczby użytkowników bitcoin na świecie. Spekulacje na temat tego, czy to dużo, czy nie, zostawmy na później. Jak to jednak miało się w ciągu ostatniej dekady?
124 miliony nowych adresów od 2017
Na poniższym wykresie możecie zaobserwować średnią ilość aktywnych odbiorców (recipients), adresów bitcoinowych, chciałoby się powiedzieć – użytkowników – miesięcznie, począwszy od zaistnienia bitcoina w 2009 roku.
W grudniu 2019, średnio każdego dnia, około 516 tysięcy unikalnych adresów weszło w odbiorczą interakcję z blockchainem bitcoina. Szczyt tego typu działań miał miejsce 14 grudnia 2017 roku, kiedy to blisko 1,07 miliona adresów było zaangażowanych w sieci.
Można by powiedzieć – no i gdzie tu postęp? Nic bardziej mylnego. Liczba aktywnych adresów BTC nieprzerwanie pnie się w górę. Spójrzcie na kolejny wykres.
W roku 2011 średnio każdego dnia blockchain bitcoina rejestrował zaledwie 7100 adresów BTC, podczas gdy w 2019 było to 358 tysięcy adresów! Co ciekawe, spośród tej niewyobrażalnej jeszcze dekadę temu ilości rejestrowanych na co dzień adresów, 14 grudnia 2019 uaktywnił się 1 milion adresów, z czego ponad 800 tysięcy było nowych.
Zerknijcie również na dane logarytmiczne (sic!) mówiące o liczbie portfeli BTC z więcej niż 0, 1, 10, 100, 1000 i 10000 BTC na saldzie. Kultura HODLowania nadal żywa.
W roku 2011 w sieci bitcoina funkcjonowały zaledwie 34 adresy z ponad 10 tysiącami BTC. W grudniu 2019 liczba ta wynosi już 130. Rzecz jasna, trzeba wziąć poprawkę na cenę bitcoina w poszczególnych latach, a także i podaż.
Po przeanalizowaniu powyższych danych, biorąc poprawkę na wiele nieuwzględnionych czynników i że są to tylko “surowe” statystyki, możemy dojść do wniosku, że liczba adresów bitcoin notuje ATH pod każdym względem.
W styczniu 2011 portfeli z wartością większą od 0 BTC było 70 tysięcy, podczas gdy dziś jest to ponad 28 milionów. 400-krotny wzrost w ciągu ostatniej dekady.
Napiszcie, jeśli chcecie zobaczyć więcej tego typu danych z sieci bitcoin.
Od Redakcji
Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu: