69 370 BTC | Odważysz się po nie sięgnąć?

Hakerzy od lat próbują złamać portfel Bitcoin zawierający 69 370 BTC. Bezskutecznie. Wielu próbowało (i nadal próbuje) dostać się do środka w nadziei na zgarnięcie BTC o wartości ponad 750 milionów dolarów. Pytanie, czy ten adres ma w rzeczywistości jakiekolwiek saldo?

Portfel bitcoin zawierający nieco ponad 69 000 BTC stanowi obiekt zainteresowania wielu, którzy mogliby mieć ochotę na jego potencjalną zawartość. Każdy, kto jest w stanie podjąć wyzwanie ma możliwość spróbować dostać się do środka. Problem w tym, że przez ostatnie dwa lata nikomu nie udało się „osiągnąć szczęścia”.

Hakerzy próbują złamać siódmy największy portfel bitcoin na świecie

Tak się składa, że omawiany portfel bitcoin zawiera siódmy co do wielkości adres BTC na świecie. Według eksperta ds. cyberbezpieczeństwa Alona Gala, który działa na Twitterze pod pseudonimem „UnderTheBreach”, hakerzy próbowali ostatnio dostać się do środka. Gal poinformował, że nikt nie obwieścił „sukcesu” w tej sprawie.

69 370 BTC | Odważysz się spróbować?

Większość z ludzi, którzy próbowali dobrać się do portfela, ostatecznie przyznała się do niepowodzenia. Adres stał się smacznym kąskiem dyskutowanym żywiołowo na rozmaitych forach hakerskich. Alon ujawnił to Vice podczas rozmowy w tej sprawie:

„Kradzież środków z portfeli Bitcoin […] jest powszechnym celem cyberprzestępców. Portfele są zwykle chronione silnymi hasłami, a jeśli cyberprzestępca zdoła zdobyć portfel i nie może złamać hasła, może go sprzedać oportunistycznym hakerom, którzy mają dostęp do dużej mocy GPU.”

Gal zauważył jedno takie „ogłoszenie” na popularnym forum hakerskim RaidForums. Na BitcoinTalk informacja o portfelu pojawiła się 29 czerwca ubiegłego roku i to nie tylko w kontekście hacku. O adresie wzmiankowano też na Private Keys i Wallet-dat net.

Czy ten adres rzeczywiście zawiera 69 370 BTC?

Portfel wydaje się być ciężkim orzechem do zgryzienia. Ważne pytanie, które należy zadać, brzmi: czy zawiera jakiekolwiek BTC? Chociaż to adres alfanumeryczny, jest całkiem możliwe, że plik „wallet.dat” jest spreparowany. Jest dostępny klucz publiczny, ale nie ma klucza prywatnego.

Dave Bitcoin z Wallet Recovery Services powiedział, że:

„Możliwe jest spreparowanie pliku portfela Bitcoin wallet.dat, aby wyglądało na to, że zawiera wysokie saldo. Plik portfela zawiera pary klucza publicznego i zaszyfrowanego klucza prywatnego adresów, które kontroluje. Można więc zmodyfikować plik w edytorze binarnym i zmienić klucz publiczny jednej z par adresów na klucz o dużej wartości adresu BTC”.

Czy portfel może zatem być jedynie przynętą, aby skłonić ludzi do dokonywania płatności w bitcoinach za próbę złamania portfela, który w rzeczywistości nie ma żadnego BTC?

Włamanie może być niemożliwe

Zgodnie z innym założeniem, złamanie tego portfela może być wręcz niemożliwe. Dlaczego?

Całkiem możliwe, że portfel jest chroniony długim, unikalnym i trudnym do złamania hasłem. Poza tym plik wallet.dat może być zaszyfrowany przy użyciu kombinacji algorytmów AES-256-CBC i SHA-512. Są one bardzo wolne w przetwarzaniu, co sprawia, że stosowanie na nich brute force staje się znacznie trudniejsze.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BitcoinBTCKurs Bitcoinaportfel bitcoin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz