Rosnące ryzyko recesji w Stanach Zjednoczonych może paradoksalnie okazać się korzystne dla kryptowaluty Bitcoin. Według wielu analityków pogarszające się dane makroekonomiczne zmuszają Rezerwę Federalną do zmiany kursu polityki pieniężnej — co może przyspieszyć wzrost cen aktywów ryzykownych, takich jak BTC.
Gospodarka USA słabnie, Fed pod ścianą
Z danych zebranych przez The Kobeissi Letter wynika, że sytuacja makroekonomiczna w USA pogarsza się szybciej, niż przewidywano. Wzrost PKB za I kwartał 2025 roku okazał się ujemny — wbrew prognozom zakładającym 0,3% wzrostu. Jednocześnie rośnie bezrobocie, a inflacja ponownie przyspiesza, głównie za sprawą taryf handlowych i napięć geopolitycznych. Według Kobeissi, Fed stoi teraz przed wyborem między kontrolą inflacji a ratowaniem rynku pracy. Każdy ruch może mieć bolesne konsekwencje — pozostawienie wysokich stóp grozi dalszym osłabieniem wzrostu i wzrostem bezrobocia, a zbyt wczesne ich obniżenie może ponownie rozpalić inflację.
To koszmar Fedu — klasyczny scenariusz lose-lose. Recesja staje się naszym bazowym scenariuszem dla USA w 2025 roku — wskazuje raport.
Bitcoin może zyskać na luzowaniu polityki pieniężnej
Na tle niepewności polityki monetarnej, wielu inwestorów widzi w Bitcoinie bezpieczną alternatywę. Według danych z narzędzia FedWatch (CME Group), rosną szanse na pierwszą obniżkę stóp procentowych już podczas czerwcowego posiedzenia FOMC — aktualnie rynek wycenia ją na 63%. Trader i analityk Skew zauważył, że w ciągu jednego dnia prawdopodobieństwo cięcia stóp wzrosło z 57% do 63%, co sugeruje, że rynek czuje presję. Michaël van de Poppe, znany analityk kryptowalutowy, podkreślił z kolei, że:
Szumy wokół możliwej recesji rosną, co wzmacnia tezę, że Fed będzie zmuszony do luzowania. To może oznaczać dno dla rynków i impuls do wzrostów aktywów ryzykownych.
Co to oznacza dla kursu Bitcoina?
Bitcoin, który w momencie publikacji oscylował wokół 95,759 USD, odnotowuje 15% wzrost w ujęciu miesięcznym. Coraz więcej komentatorów wskazuje, że kolejna fala wzrostów może być już w drodze, a impulsem będą właśnie działania Fedu. Jeśli polityka pieniężna zacznie się luzować, a rynek spodziewa się dalszych obniżek stóp, Bitcoin może zyskać podwójnie: jako aktywo spekulacyjne oraz jako cyfrowe złoto, które zabezpiecza przed spadającą siłą nabywczą dolara. Recesja w USA może okazać się nie tylko zagrożeniem dla tradycyjnych rynków finansowych, ale także paliwem dla dalszych wzrostów Bitcoina. Inwestorzy instytucjonalni oraz traderzy indywidualni z niecierpliwością czekają na kolejne kroki Fedu, a każda sugestia luzowania może skutkować gwałtowną zmianą kursów całej branży krypto!