Bitcoin notuje najgorsze wejście w październik. Inwestorzy w popłochu. Konflikt na Bliskim Wschodzie unieważni bycze prognozy?

A miało być tak pięknie. Po tym jak Bitcoin osiągnął 11% wzrostu i zaliczył najlepszy wrzesień w historii, wyhamował i zanotował najgorsze wejście w październik, który przecież zwykle oznaczał zyski. Główną przyczyną spadków na rynku kryptowalut jest eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Czy to wydarzenie może pokrzyżować plany dotyczące startu hossy w ostatnim kwartale roku?

Bitcoin osłabł i notuje najgorsze wejściu w swój najlepszy miesiąc

Wszystko układało się bardzo obiecująco. Bitcoin wbrew zapowiedziom zakończył wrzesień z bardzo dobrym wynikiem. Jednak październik, który zwykle przynosi największe zyski, zaczął się dla największej kryptowaluty fatalnie. Na początku miesiąca BTC kosztował niespełna 64 tys. dolarów, ale we wtorek wieczorem spadł do 60 300 dolarów.

Źródło: https://x.com/CoinDesk

W ciągi kilkunastu godzin straty wyniosły około 6%, co jak wyliczył Presto Research, było największym spadkiem od tygodni, ale nie tylko. Był to również najgorszy początek najbardziej wzrostowego miesiąca dla Bitcoina. Jak podaje Presto Research, do tej pory, w ciągu ostatnich jedenastu lat Bitcoin zaledwie dwa razy zanotował stratę.

Popłoch na rynku kryptowalutowych funduszy spotowych BTC ETF

Duży zjazd zanotowały też fundusze spotowe Bitcoin ETF. Niepokój na rynku zakończył ośmiodniową passę dodatnich wpływów netto, w trakcie które BTC ETF zgromadził 1,4 mld dolarów. We wtorek fundusze spotowe BTC ETF odnotowały wypływy prawie 243 mln dolarów. Był to najgorszy wynik od miesiąca i trzeci najgorszy wynik w historii.

Zgodnie z danymi Farside Investors największy odpływ środków zanotował Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund, który 1 października stracił 144,7 mln dolarów. ETF ARK 21Shares Bitcoin ETF stracił 84,3 mln dolarów. Bitwise Bitcoin ETF odnotował odpływ w wysokości 32,7 miliona dolarów. Natomiast VanEck Bitcoin ETF stracił 15,8 miliona dolarów, a Grayscale Bitcoin Trust zanotował odpłw w wysokości 5,9 miliona dolarów. Invesco, Franklin, Valkyrie, WisdomTree i Mini Bitcoin Trust firmy Grayscale nie odnotowano żadnych przepływów.

Z kolei BlackRock iShares Bitcoin Trust, z wynikiem 40,8 miliona dolarów, jako jedyny odnotował dodatnie przepływy. Jednocześnie był yo 15. dzień z rzędu bez odpływu dla tego produktu.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokrzyżuje plany dotyczące hossy?

Główną przyczyną spadków na rynkach kryptowalut oraz produktów powiązanych z kryptowalutami jest eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. We wtorek Iran wystrzelił około 200 rakiet balistycznych w kierunku Izraela. Atak miał być odpowiedzią na serię ataków Izraela na Liban w poprzednich tygodniach.

Niestabilna sytuacja geopolityczna, a szczególnie konflikty zbrojne, zwykle wprowadzają niepokój na ryzykownych rynkach, takich jak te powiązane z aktywami cyfrowymi. Nie inaczej było tym razem. Bitcoin i altcoiny zaczęły tracić. W tym samym czasie lepsze wyniki notowały tradycyjne produkty i surowce. Złoto zyskało we wtorek około 1,4% i kosztowało 2665 dolara za uncje. Z kolei ropa naftowa poszła w górę o 7% i kosztowała 72 dolary za baryłkę. Li Xing, konsultant ds. strategii rynków finansowych w Exness, wyjaśnia, że inwestorzy w sytuacjach kryzysowych szukają równowagi i wolą wybrać złoto, które daje im poczucie bezpieczeństwa.

Czy sytuacja na Bliskim Wschodzie pokrzyżuje plany dotyczące hossy na rynku krypotwalut? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Na pewno warto obserwować sytuację na bieżąco. Wiele wskazuje na to, że kolejna wymiana ognia to kwestia czasu. Obstawiający zakłady na Polymarket dają 49% szans, że Izrael dokona odwetu na Iranie do końca tygodnia. Sam premier Izraela w oficjalnym oświadczeniu zapowiedział: „Iran popełnił dziś wieczorem duży błąd i zapłaci za niego”.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz