Bitcoin (BTC) kontynuuje ustanawianie rekordów! Pokonaliśmy w dniu dzisiejszym kolejne ważne poziomy: najpierw 97, potem 98 aż wreszcie 99 tysięcy dolarów za token. Jesteśmy już o krok od ustanowienia trzech cyfr z przodu, czegoś, czego nigdy wcześniej inwestorzy nie widzieli na oczy. Jeszcze ciekawiej jest patrząc na wycenę kryptowaluty w polskim złotym- dzięki osłabieniu złotówki przebiliśmy wczoraj barierę 400 tys. PLN za sztukę BTC. Czy kryptowaluta pokona w końcu psychologiczny poziom 100 tys. USD, a jesli tak, czy grozi jej gwałtowne cofnięcie? O komentarz ekspercki na temat tej palącej kwestii poprosiliśmy Gracy Chen, CEO giełdy kryptowalut Bitget.
Dlaczego cena Bitcoina tak gwałtownie rośnie?
Zdaniem Gracy Chen, za obecnym rajdem cenowym stoi przede wszystkim kapitał największych graczy, między innymi Wall Street. „Głównym motorem szybkiego wzrostu BTC jest nadal zaangażowanie instytucjonalne” – podkreśla CEO platformy Bitget.
Przykłady tej dominacji można jej zdaniem znaleźć w ostatnich, świeżych danych rynkowych:
- Fundusze ETF skoncentrowane na BTC w tym tygodniu zanotowały napływy netto w wysokości 1,8 mld USD.
- Firma MicroStrategy „maksymalisty Bitcoina” Michaela Saylora zwiększyła swoje zasoby BTC o 51 000 monet, płacąc średnio 88 617 USD za jedną. Co więcej, spółka ogłosiła plany pozyskania finansowania w wysokości kolejnych 2,6 mld USD na dalsze inwestycje w kryptowaluty.
- Znane firmy wydobywcze (te, które wydobywają bloki Bitcoin na blockchainie) przyłączają się do wyścigu, emitując obligacje zamienne o wartości 850 mln USD na zakup BTC.
„Ogromna siła nabywcza tradycyjnych funduszy spowodowała szybki wzrost ceny BTC” – podsumowuje Chen.
Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą na spadochronie
Gracy Chen zwraca uwagę jednak na znaczny wzrost zainteresowania instrumentami pochodnymi, czyli zajmowaniem pozycji wspieranej kredytem („dźwignią”). Otwarte pozycje w kontraktach na BTC dobiły do poziomu 63 mld USD, a dzienny przyrost wyniósł 6 mld USD. „Zmienność implikowana (IV) BTC wzrosła do 60, co wskazuje na wyższe prawdopodobieństwo dużych wahań rynkowych w przyszłości” – dodaje. Tłumacząc z polskiego na „nasze” oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli spadniemy, to zlecimy z hukiem.
Takie warunki, pisze Chen, choć stwarzają potencjał dla dalszego wzrostu, mogą prowadzić do nagłych korekt. CEO Bitget tłumaczy, że kapitał krótkoterminowy, mający skłonność do szybkiego realizowania zysków, może wywołać znaczne wahania cen w okolicach 100 000 USD.
„Osiągnięcie poziomu 100 000 USD może działać jak bariera psychologiczna, w przypadku której inwestorzy mogą ponownie ocenić swoje pozycje, prowadząc do naturalnego punktu wyprzedaży” – wyjaśnia ekspertka. Podobne zjawiska można zaobserwować w przypadku innych klas aktywów, kiedy przebijają one okrągłe sumy.
Prognozy dla Bitcoina są pozytywne mimo krótkoterminowego ryzyka
Pomimo możliwego krótkoterminowego, gwałtownego cofnięcia się rynku aktywów cyfrowych, Chen widzi przyszłość Bitcoina w zdecydowanie jasnych barwach. „Wejście długoterminowych funduszy instytucjonalnych sugeruje, że cena BTC jest daleka od swojego szczytu. Wybicie powyżej 100 000 USD i dalszy ruch w górę to tylko kwestia czasu” – podkreśla dyrektorka.