Dane on-chain pokazują, że duzi inwestorzy tzw. wieloryby, masowo inwestują swoje środki w Bitcoin. I to pomimo tego, że rynek jest aktualnie w stanie szoku z powodu ostatniego krachu cen. Według danych z platformy analizy rynkowej IntoTheBlock największe portfele na blockchainie w ostatnich dniach zanotowały duże wpływy netto.
Bitcoin krwawi, wieloryby dokupują
Analizowany wskaźnik on-chain, „Large Holders Netflow,” śledzi ilość kryptowaluty, która trafia do lub opuszcza portfele powiązane z grubymi rybami. IntoTheBlock definiuje dużych posiadaczy jako tych inwestorów, którzy posiadają co najmniej 0,1% całej cyrkulującej podaży aktywa. Obecnie w obiegu znajduje się ponad 19,7 miliona tokenów BTC, co oznacza, że każdy z nich ma co najmniej około 19 700 BTC.
Z danych wynika, że netflow dużych posiadaczy Bitcoina w ciągu ostatnich tygodni był przeważająco dodatni, co sugeruje, że ci inwestorzy dokupowali kryptowaluty do swoich portfeli. To zbrojenie się przez „wieloryby” miało miejsce w czasie, gdy kryptowaluta przechodziła okres bessy. Ten trend spadkowy kulminował podczas ostatniego krachu, w którym to cena Bitcoina spadła poniżej 60 000 dolarów.
Wieloryby oczywiście potraktowały to jako okazję, wykazując swoje najsilniejsze napływy netto od końca maja. Inwestorzy ci nabyli 7 130 BTC, tylko w momencie największego tąpnięcia. Tyle BTC jest warte prawie 439 milionów dolarów według obecnego kursu. Silne zakupy sugerują, że potężni gracze ostatnie spadki postrzegają jako korzystne okno do dalszego gromadzenia krypto. Niezależnie od panującego strachu i niepewności na szerszym rynku.
Kolejny potencjalnie byczy rozwój wydarzeń dla Bitcoina miał miejsce w tym samym czasie. Jak wskazał Lucas z IntoTheBlock w poście na platformie X, giełdy odnotowały też duże napływy USD Coin (USDC). Inwestorzy zwykle przesyłają swoje monety do tych centralnych podmiotów, kiedy chcą je wymienić. Wpływy USDC mogą sugerować więc, że duża ilość stablecoinów została wymieniona na inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin.
Dlaczego krypto bogacze nazywani są akurat „wielorybami”?
Termin „wieloryb” w kontekście kryptowalut pochodzi z metafory, gdzie rynek porównywany jest do oceanu, a wieloryby są jego największymi uczestnikami.
Pojęcie „wieloryba” pojawiło się w społeczności kryptowalutowej na początku lat 2010, w momencie, gdy Bitcoin zaczął zyskiwać na popularności i coraz więcej osób oraz instytucji zaczęło inwestować duże kwoty w krypto. Te, posiadające znaczące udziały, mogą manipulować rynkiem, na przykład poprzez taktyki „pump-and-dump”. Najpierw sztucznie podbijają cenę poprzez masowe zakupy, a następnie sprzedają duże ilości, powodując spadki cen i straty dla mniejszych inwestorów.