Rezerwy Bitcoina na Binance spadły do poziomów niewidzianych od stycznia. Miało to miejsce dosłownie chwile przed historycznym wzrostem cen. Cena BTC wzrosła po tym o 90%, do 13 marca 2024, sięgając 73 600 USD. Dlaczego może mieć to związek z nastrojami rynku i zapowiadać 'byczy start’ w 2025 roku?
Rezerwy w dół optymizm w górę?
Aktualnie wg. danych Darkfost (CryptoQuant) wynoszą niespełna 570 000 BTC i są najniższe od stycznia. Giełda Binance pozostaje największą giełdą na świecie giełdzie kryptowalut pod względem obrotu. Bitcoin podążałby tym trendem, licząc od 99 tys. USD, przełożyłoby się to na cenę ok. 188 tys. USD wiosną. Dlaczego rezerwy na giełdach to istotny wskaźnik? Przyczyna jest prozaiczna.
Kiedy rezerwy BTC na giełdach spadają, zwykle sygnalizuje to, że inwestorzy przenoszą swoje rezerwy na tzw. 'zimne portfele’. Zatem nie zamierzają sprzedawać. Co za tym idzie, możemy spekulować, że są optymistyczni co do długoterminowego potencjału.
Rzeczone rezerwy BTC na giełdzie Binance spadły w ostatnim czasie do podobnego poziomu w styczniu 2024. Dwa miesiące później, 13 marca, Bitcoin wzrósł do ponad 73 600 USD, wyznaczając ówczesny rekord wszech czasów.
Według TradingView dominacja Bitcoina wynosi obecnie ok. 59%, poniżej według wielu 'krytycznego’ poziomu 60%. Od dawna panuje pewne przekonanie, że poziom 60% może zwiastować nadchodzącą, szerszą rotację w kierunku innych kryptowalut, jeśli hossa się przedłuży. Historia znowu się rymuje?
Efekt stycznia dla BTC
Według Bitget Research cena BTC może z powodzeniem ponownie przekroczyć 105 000 USD… Gdy płynność na rynkach poprawi się, po świętach Bożego Narodzenia. „Po świętach Bożego Narodzenia aktywność na rynku zwykle wzrasta, a fundusze powinny aktywnie pozycjonować się w sektorach, które mogą skorzystać na nadchodzącej inauguracji Trumpa…”.
Taka prognoza korespondowałaby z oczekiwanym odreagowaniem na globalnych rynkach. Fundusze typu trend tracking mogą zainteresować się zwiększeniem ekspozycji na kryptowaluty. Większa aktywność funduszy ETF, w połączeniu z niedostatecznie wysokimi rezerwami BTC na rynkach może stworzyć efekt szoku podażowego.
Jednocześnie zwyżka cen może wciąż 'zniechęcać’ wielu inwestorów do deponowania majątku na giełdach. Pytanie, jak długo orkiestra byków przygrywać będzie wzrostom na Wall Street? Dla Bitcoina odpowiedź właśnie na nie może okazać się kluczowa. W scenariuszu korekty na rynkach globalnych BTC może ucierpieć.
Globalna podaż pieniądza M2 spadła, a celem dla niedźwiedzi jest test 75 tys. USD. Test tych okolic byłby zgodny z trendem BTC do regularnego testowania granic 'euforii i panik’ w każdej hossie. W sierpniu cena testowała m.in. poziom 50 tys. USD. W marcu powrót do tej strefy wydawał się rynkom wręcz nierealny.