Pogrom kryptowalut w USA, rusza śledztwo ws. stablecoinów. USDC i BUSD zagrożone?

Według SEC każy program stakingowy oferowany przez scentralizowane giełdy powinien zostać zarejestrowany zgodnie z prawem papierów wartościowych i działać na zasadach, którym podlegają inne instytucje finansowe. To jednak nie jedyny duży problem dla branży ponieważ jednocześnie ruszy śledztwo w sprawie stablecoinów. Bitcoin osuwa się poniżej 22 000 USD, a branżę znów obiegł FUD.

Ogłoszenie SEC pojawiło się dzień po tym, jak Brian Armstrong szef konkurencyjnej giełdy Coinbase przekazał pogłoski, że agencja chce zakazać detalicznego stakingu, który pzwoliłby indywidualnym inwestorom na pasywne blokowanie swoich kryptowalut w blockchainach, w zamian za odsetki. Spodziewajmy się zatem raczej, że detaliczny staking w USA zostanie kompletnie zakazany. Dodatkowo dziennikarze wskazują, że rusza śledztwo w sprawie Circle i Paxos, podmiotów związanych ze stablecoinami USDC i BUSD.

https://twitter.com/BowTiedIguana/status/1623942256876191746

Portfel Coinbase wykupuje masowo około 10% dostępnej podaży USDC.

Nadchodzą dodatkowe działania z SEC. Giełdy i emitenci stablecoinów otrzymają tzw. powiadomienia Wells w nadchodzących dniach i tygodniach. W dokumentach SEC wymienione zostały Circle (USDC) i Paxos (BUSD, USDP). Czym są takie zawiadomienia Wells? To wydawane przez regulatorów informacje dla os. fizycznych lub firm o zakończonych dochodzeniach, w których wykryto wykroczenia. Zwykle mają formę pisma, które powiadamia odbiorców zarówno o szerokim charakterze ujawnionych naruszeń, jak i o charakterze postępowania egzekucyjnego, które ma zostać wszczęte przeciwko adresatowi.

Lepiej późno niż wcale – czy na pewno?

Wczoraj Bloomberg poinformował, że że SEC prowadzi dochodzenie w sprawie giełdy Kraken, z siedzibą w San Francisco i że trwają rozmowy na temat ugody. Kraken przyznał się do ugody we wpisie na blogu i określił, że nie wpłynie ona na użytkowników w innych krajach choć giełda zapłaci 30 mln USD kary. W tym wpisie możecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat sytuacji Krakena:

SEC zamieścił film z udziałem swojego przewodniczącego, Gary’ego Genslera, ostrzegając inwestorów przed niebezpieczeństwem usług stakingowych, terminu używanego do określenia programów stron trzecich oferowanych przez scentralizowane podmioty.

Gensler powiedział, że kiedy usługi pozwalają giełdzie przejąć kontrolę nad kryptowalutami deponowanymi przez inwestora w programie stakingowym, „relacja powinna pochodzić z ochroną federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych”. Szef SEC argumentował decyzję bezpieczeństwem klientów i oszustwami z 2022 roku, gdy okazało się, że zarządzanie ryzykiem, elementarna 'higiena finansowa’ oraz uczciwa księgowość to obce pojęcia dla wielu nawet olbrzmich podmiotów z rynku crypto. W przypadku Krakena jednak jest to podobna logika do zarzutów wniesionych przez SEC i stanowe organy regulacyjne przeciwko firmom takim jak Gemini i BlockFi, które oferowały klientom oferty generujące zwroty w zbliżony do kont oszczędnościowych sposób.

Debaty debatami ale sprawiedliwość musi być po SEC-u stronie

Interpretacja SEC właściwie omija debatę toczoną w Waszyngtonie nad tym, czy większość kryptowalut jest papierami wartościowymi, które podlegałyby jurysdykcji SEC. Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd wyraźnie chce kontrolować branżę. W poprzednich, publicznych wypowiedziach Gensler sugerował, że każda kryptowaluta z wyjątkiem Bitcoina jest papierem wartościowym. Jednak inna agencja regulacyjna, Commodity Futures Trading Commission (CFTC) uważa, że przynajmniej Ethereum jest towarem. Po’orędziu Genslera’, komisarz SEC Hester Peirce, mianowany jeszcze przez Donalda Trumpa dostrzegł winę ciążącą na SEC za nie oferowanie fundamentalnej, przejrzystej ścieżki regulacyjnej. „Wiedzieliśmy o programach stakingu kryptowalut od dłuższego czasu. Chociaż mogło to nie zrobić różnicy, powinienem był wezwać nas do wystawienia wytycznych dotyczących stakingu na długo wcześniej.

Gensler i SEC to nie wszystko… Nowojorski regulator ruszył ze śledztwem ws. Paxos, jednego z największych dostawców stablecoinów powiązanego z Binance BUSD.

Co na to Twitter?

Bloomberg podał informacje o śledztwie ws. trzeciego największego na świecie emitenta stablecoinów, Paxos.

https://twitter.com/Bitfinexed/status/1623797612435341312

Istotnie z pewnością istniał powód dla którego w przeszłości BUSD jak przyznało Binance nie był w pełni pokryty 1:1 amerykańskim dolarem.

https://twitter.com/cz_binance/status/1620869496960593920

Jeszcze kilka dni temu CZ wskazał, że obecnie BUSD posiada weryfikowalne pokrycie 1:1 w twardej walucie … Co powinno być standardem. Zamieszczanie takiego wpisu z informacją wygląda jak prośba o interwencję regulatorów, a nie powód do radości inwestorów. Może Gensler przypadkiem przeczytał ten wpis?

W czasie gdy rynek krzyczy, że Bitcoin zmierza na 10 000 USD po interwencji SEC, największy na świecie fundusz zarządzający aktywami BlackRock zwiększył swoje udziały w Silvergate Capital (kryptowalutowy bank) i Marathon Digital (kopanie BTC). Fundusz posiada też znaczną pozycje na akcjach Coinbase. Sygnały są więc niejasne.

https://twitter.com/cryptomacro14/status/1623987360391385088

Potężny spadek wczoraj odnotowały walory Coinbase ponieważ wielu inwestorów (i analityków m.in. JP Moran) prognozowało, że możliwość stakingu dla wszystkich klientów zapewni giełdzie ponadprzeciętne, długoterminowe zyski. Dziś przed otwarciem rynku cena akcji notowana jest jeszcze niżej.

https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1623848043203244033

Zdaniem Genslera Bitcoin jest towarem podobnym do stali, ropy, srebra czy złota. To raczej dobre wieści dla największej kryptowaluty, ponieważ ew. znajdzie się pod jurysdykcją CFTC. Gensler w wyżej zamieszczonym filmie powtórzył też dobrze znane słowa 'not Your keys, not Your crypto’ i trudno nie zgodzić się z szefem SEC – scentralizowane giełdy choć są 'wygodne’ niosą ze sobą ryzyko, a ich standardy działalności niejednokrotnie okazywały się lekko mówiąc… Dalekie od ideału.

Wskaźnik Morgan Stanley pokazuje obecnie fazę spadkową, zachęcając inwestorów do defensywnego pozycjonowania na rynkach finansowych.

https://twitter.com/jimmyvs24/status/1623981858743635971

Jeden z najważniejszych wskaźników on-chain Bitcoina tzw. a-SOPR wykazał sporą zmianę i wszedł na pozytywne terytorium oznaczające przeważającą liczbę zysków rynku nad stratami pierwszy raz od kwietnia 2022 roku. W przeszłości podobne sygnały wskazywały na odwrócenie trendu.

Kolejnym zdecydowanie pozytywnym znakiem jest skokowy wzrost średniej, dziennej przetwarzanej liczby transakcji w sieci Bitcoin. Wzrost w 2023 jest właściwie bezprecedensowy.

Przez wzrost popularności sieci średnie opłaty za transfer wzrosły o 122%. Patrząc jednak na dzienną średnią transakcji – nie zniechęca to użytkowników.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBTCKrakenKryptowalutystakingUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz