Kontynuując wczorajszą analizę danych Glassnode sprawdźmy kolejne narzędzia, które mogą dostarczyć nam szerszego obrazu sytuacji on-chain w aktualnym cyklu kryptowalut. Glassnode stworzył narzędzie, śledzące okresy wzmożonego strachu i chciwości wśród nowych inwestorów, koncentrując się na sygnałach nadmiernego kupna (szczyty) lub nadmiernej sprzedaży (dna). Wskaźnik STH-Supply Profit / Loss Ratio, zapewnia proporcjonalne spojrzenie na niezrealizowany zysk do straty. Jak pokazano na poniższym wykresie:
- Stosunek zysku do straty > 20 historycznie odpowiada warunkom przegrzania.
- Stosunek zysku do straty < 0,05 historycznie odpowiada warunkom wyprzedania.
- Wskaźniki zysku/straty ~ 1,0 oznaczają próg rentowności i mają tendencję do dopasowywania się do poziomów wsparcia/oporu w ramach dominującego trendu.
- Od stycznia wskaźnik ten oscylował powyżej ~1, z kilkoma retestami i wsparciem na tym poziomie. Warunki te są historycznie związane z byczym zachowaniem inwestorów „kupuj gdy spada”, powszechnym podczas trendów wzrostowych.
Glassnode zwraca uwagę, że październikowy wzrost doprowadził ten wskaźnik znacznie powyżej przegrzanego poziomu 20, co sygnalizuje strukturę wyższego ryzyka i podobny stan „przegrzania” do wskaźnika NTV-Premium.
Sygnał szczytu
Ponizszy oscylator uwzględnia niezrealizowane zyski/straty posiadane przez krótkoterminowych inwestorów (STH), które można uznać za ich „zachętę do sprzedaży”. Następnym krokiem jest ocena, czy nowi inwestorzy podjęli działania i zrealizowali zyski (lub straty), przywracając podaż na rynek i tworząc opór po stronie sprzedaży. Poniższy wykres przedstawia cztery różne miary zrealizowanego zysku/straty przez STH (wszystkie znormalizowane według kapitalizacji rynkowej):
- Zielony kolor to wolumen STH w zysku na giełdach, a niebieski to Zrealizowany zysk STH
- Pomarańczowy to wolumen STH w stracie na giełdach, a czerwony to zrealizowana strata STH.
- Kluczowym wnioskiem z analizy jest identyfikacja okresów, w których występuje odczyt zarówno w parach Zrealizowany zysk / Strata, jak i Wolumen zysku / straty na giełdach. Innymi słowy, STH wysyłają wiele BTC na giełdy, a średnia delta między cenami nabycia i zbycia jest duża.
Mając to na uwadze, tegoroczny wzrost do 44,2 tys. USD sprowokował wysoki stopień aktywności spekulantów, w zakresie realizacji zysków. To sugeruje, że ta kohorta działała na podstawie swoich 'papierowych, szybkich’ zysków, wykorzystując płynność popytu.
Glassnode następnie wyodrębnił tę obserwację dalej. Skupił się na ilości dni, w których zrealizowany zysk STH wzrósł o więcej niż jedno odchylenie standardowe w stosunku do 90-dniowej średniej (czerwone, pionowo linie). Widzimy, że wskaźnik ten prawidłowo sygnalizował lokalne szczyty w ciągu ostatnich trzech lat.
Korzystając z tego samego narzędzia widzimy, że okresy wysokich strat ponoszonych przez krótkoterminowych inwestorów, zazwyczaj osiągają poziom jednego odchylenia standardowego. Ma to miejsce podczas dużych wyprzedaży. To także dowód na to, że inwestorzy wpadają w panikę. Odsyłają wówczas niedawno nabyte BTC, z powrotem na giełdy w celu ich sprzedaży ze stratą.
Glassnode umieścił oba wskaźniki na jednym wykresie. Stworzył narzędzie, które pomoże zidentyfikować krótkoterminowe warunki przegrzania / wyprzedania. W oparciu o zachowanie wydatków grupy STH. Ostatniemu wzrostowi do 44,2 tys. USD towarzyszył statystycznie znaczący stopień realizacji zysków przez STH. Wraz z premią NVT i rozszerzonym wskaźnikiem zrealizowanego zysku/straty Glassnode podkreśla zbieg czynników sugerujących potencjalne wyczerpanie popytu.
Może Cię zainteresuje: