Bitcoin dobrze sobie radzi. A co z pozostałymi kryptowalutami?

Po raz pierwszy licząc od maja 2022 r. cena kryptowaluty, jaką jest Bitcoin, przekroczyła posiom 35 tys. dolarów.

Według szefa działu badań Deutsche Digital Assets André Dragoscha, short squeeze był kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do niedawnego wzrostu cen Bitcoina.

Bitcoin a rynek krypto

Indeks dominacji Bitcoina obliczony przez TradingView również osiągnął 54,26 proc., co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2021 roku.

Cena Bitcoina na krótko przekroczyła w tym tygodniu poziom 35 tys. dolarów, a niektórzy analitycy uważają, że rosnący udział małych inwestorów może dobrze wróżyć tej kryptowalucie w nadchodzących tygodniach. Jednak, jak się okazuje, wzrost jej notowań nie pomógł reszcie rynku.

Handel związany z wiadomościami o potencjalnym zatwierdzeniu spotowego funduszu giełdowego bitcoinów (ETF) nasilił się, podnosząc cenę powyżej 30 tys. dolarów. Jednocześnie, jak wynika z danych firmy Coinglass, short squeeze doprowadził do likwidacji krótkich pozycji o wartości ponad 250 mln dolarów w ciągu ostatnich kilku dni. W tym samym czasie Bitcoin Dominance Index (BDI) – miara udziału Bitcoina w całym rynku kryptowalut – osiągnął poziomy niespotykane od kwietnia 2021 roku.

Podczas gdy rosnący Bitcoin ma tendencję do podnoszenia wszystkich aktywów kryptograficznych, reszta rynku nie była w stanie nadążyć za tą kryptowalutą bitcoinem w tym tygodniu. W rzeczywistości mamy do czynienia z trendem, który utrzymuje się już od prawie roku, ponieważ BDI odnotowuje stały wzrost od momentu bankructwa giełdy kryptowalut FTX, do którego doszło w listopadzie 2022 roku. Obecnie BDI wynosi około 54,4 proc. – i jest to najwyższy poziom od kwietnia 2021 roku.

Zobacz też: Rynek krypto w Rumunii. Branżowy gigant otworzył swoją pierwszą fizyczną siedzibę

Nie tylko BTC

Zauważmy też, że uczestnicy poprzedniej kryptowalutowej hossy nie radzili sobie dobrze w stosunku do Bitcoina w ciągu ostatniego roku. Na przykład natywny zasób kryptograficzny Ethereum, wzrósł tylko o 14 proc. w ciągu ostatniego roku. Dla porównania, w przypadku do Bitcoina mieliśmy do czynienia z aż 66-procentowym wzrostem.

Tymczasem agencja Bloomberg poinformowała, że tokeny kryptograficzne są obecnie usuwane z giełd w tempie niespotykanym w historii branży. Mowa o prawie 3,5 tys. tokenów, które zostały już wycofane lub oczekuje się, że działanie to nastąpi w 2023 r.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTCKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz