Wiadomość jakoby SEC nagle zmieniła zdanie w kwestii Ethereum ETF i przyspieszyła prace w tej sprawie, dosłownie rozgrzała rynki. Zarówno Ethereum jak i Bitcoin wyraźnie zyskały na wartości. ETH w ciągu 24 godzin wzrósł o blisko 20%, a Bitcoin zdołał wspiąć się powyżej granicy 71 tys. dolarów. Co więcej, w kilku miejscach BTC osiągnął nowe ATH. Niektórzy analitycy już wieszczą, że to koniec krypto zimy i nadchodzi czas odrodzenia rynku kryptowalut w USA.
Bitcoin z nowymi ATH aż w trzech miejscach
Optymistyczne wieści dotyczące potencjalnego dopuszczenia do obiegu funduszy spotowych Ethereum ETF wyraźnie pobudziły rynek. Wydaje się, że ta wiadomość najmocniej wpłynęła na ETH, które zyskało w ciągu 24 godz. blisko 20%. Skorzystał na tym również Bitcoin, który wybił się powyżej 71 tys. dolarów, ale to nie wszystko.
Bitcoin osiągnął najwyższy poziom w historii w kilku krajach Azji i Ameryki Południowej. W Japonii po raz pierwszy w historii cena jednego Bitcoina przekroczyła 11 milionów jenów. Według danych CoinMarketCap, 21 maja w Japonii cena BTC osiągnęła dokładnie 11,2 miliona jenów. Ceny osiągnęły rekordowy poziom również w Argentynie i na Filipinach. W Argentynie BTC dobił do poziomu 63,8 miliona argentyńskich peso (ARS), czyli nieco wyżej, niż wyniósł szczyt z połowy marca. Z kolei na Filipinach Bitcoin osiągnął rekordową cenę 4,18 miliona pesos (PHP).
Jak wskazuje Thomas Fahrer, analityk rynku krypto, w poście na X, inne państwa, w których ceny Bitcoina zrównały się lub bardzo zbliżyły do rekordowych cen z 14 marca, to Wielka Brytania, Australia, Kanada, Chile, Kolumbia, Egipt, Izrael, Norwegia, Indie, Korea Południowa, Tajwan i Turcja.
Zima wobec kryptowalut się skończyła?
Póki co nie wiadomo, co spowodowało nagłą zmianę SEC w sprawie Ethereum ETF. Eric Balchunas Analityk Bloomberg ETF i inni eksperci branżowi spekulują, że może to być spowodowane nagłą zmianą strategii decydentów wobec kryptowalut. Henrik Andersson, dyrektor ds. inwestycji w firmie zarządzającej aktywami Apollo Crypto ocenił, że Amerykanie, którzy posiadają kryptowaluty, mogą stanowić „ważną grupę wyborców w roku wyborczym”.
Andersson dostrzega także, że pewną zmianę widać było w trakcie ostatniego głosowania w sprawie kontrowersyjnego dokumentu SAB 121. W tej sprawie obie partie zgodnie zagłosowały za odrzuceniem ustawy niekorzystnej dla posiadaczy kryptowalut. Notatka administracji Joe Bidena wskazuje, że mimo wszystko prezydent podpisze dokument, ale ostatnie wydarzenia dają nadzieje, że jednak tego nie zrobi.
Adam Cochran, partner w firmie Cinneamhain Ventures w poście na X z 20 maja stwierdził: „Może to oznaczać, że zima się skończyła i nadszedł czas na renesans kryptowalut w USA”
Z kolei Mike Novogratz powiedział, że nigdy nie czuł się bardziej „pewny” w branży kryptowalut i w kwestii adopcji instytucjonalnej. Założyciel i dyrektor generalny Galaxy Digital ocenia, że kluczowa zmiana może nastąpić w ciągu najbliższych 12 do 24 miesięcy przed szczytem doradców finansowych CNBC.