Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku przychylił się do wniosku CFTC o nałożenie grzywny na inicjatora wielomilionowego oszustwa z wykorzystaniem BTC.
Zgodnie z treścią oficjalnego komunikatu prasowego wydanego przez CFTC. Sąd nakazał Benjaminowi Reynoldsowi, właścicielowi Control-Finance LTD, zapłacić ponad 572 miliony dolarów grzywny.
Milionowe oszustwo spod znaku Control – Finance
Jak relacjonuje CFTC, Reynolds prowadził oszukańczą działalność przynajmniej pomiędzy 1 maja a 31 października 2017 r. Każdy, kto zarejestrował konto na platformie miał obiecane – podobnie jak w przypadku wielu innych oszustw tego typu – stabilny i gwarantowany zysk.
Control-Finance zapewniało swoich klientów, że ich pieniądze będą aktywnie zarządzane za pomocą różnych operacji handlowych. Obiecywano również, że po zdeponowaniu BTC w portfelu firmy, środki użytkowników są zabezpieczone przed przed wahaniami cen.
Reynolds wykorzystał również techniki charakterystyczne dla schematów Ponziego i promocji na rynkach piramid finansowych. Obiecał różne nagrody i premie tym, którzy przyciągnęli nowych klientów. CFTC wyjaśnia, że korzystał ze schematu poleceń, w którym nagrody były przydzielane nowym zarejestrowanym osobom, które przeszły przez linki utworzone specjalnie dla klienta:
„Oskarżeni reklamowali i ukrywali swoje oszustwa za pomocą skomplikowanego schematu piramidy, który nazwali „Programem partnerskim” Control-Finance. Za pośrednictwem Programu Afiliacyjnego pozwani składali obietnicę zapłaty w formie bitcoina, eskalując zyski, nagrody i premie za polecenia „Podmiotom stowarzyszonym” lub osobom, które skierowały nowych klientów do Pozwanych.”
Obietnice bez pokrycia
Obietnice, które składało Control-Finance były bardzo atrakcyjne i obejmowały zwroty w wysokości 1,5% dziennie lub 45% miesięcznie wraz z zarządzaniem ryzykiem opartym na analizie fundamentalnej i inwestycjach strategicznych:
Reynolds otrzymał pieniądze i nie zainwestował ich w absolutnie nic; zamiast tego po prostu przenosił je między różnymi portfelami, aby zasymulować jakąś aktywność. Kiedy klient zażądał wypłaty, wykorzystywał jedynie fundusze innych klientów w schemacie Ponzi, aby pokryć swoje zyski.
Kiedy sytuacja stała się nie do utrzymania, a klienci zaczęli domagać się zwrotu pieniędzy, Reynolds obiecał dokonać wypłat do końca października 2017 r. Obietnicy jednak nie dotrzymał. Zamiast tego wykorzystał fundusze na własną korzyść.
Ponad pół miliarda dolarów kar
Dzięki oszustwu Reynolds zdobył 22 190 542 bitcoinów, wycenianych wówczas na około 143 miliony dolarów, od ponad 1000 klientów na całym świecie. CFTC działała w imieniu 169 osób mieszkających w USA.
W oku śledztwa, CFTC zidentyfikowała co najmniej 169 ofiar i oskarżyła Reynoldsa o oszustwa i sprzeniewierzenie. Sąd nakazał mu również zapłacić prawie 143 miliony dolarów odszkodowania oszukanym klientom oraz nałożył na niego karę cywilną w wysokości 429 milionów dolarów.