Wirus Petya zebrał 10000$ okupu w BTC

Ostatnimi czasy cyberprzestępczość staje się coraz bardziej popularna. Równie często wykorzystuje również kryptowaluty do pobierania okupu od zaatakowanych osób. W maju tego roku byliśmy światkami ataków wirusa Wannacry, który zaatakował strony należące do firm i organizacji państwowych. Twórcy szkodliwego oprogramowania żądający okupu w postaci przelewu w Bitcoinie za odblokowanie danych zebrali kwotę ponad 130,000$. Obecnie kolejnym zagrożeniem okazał się wirus Petya, który szyfruje dane na naszym komputerze a za ich odblokowanie trzeba zapłacić równowartość ok 300$ w BTC.

Głównymi ofiarami ataku Petyi stały się rosyjskie oraz ukraińskiej z branży telekomunikacyjnej, naftowej oraz finansowej. Po zablokowaniu danych pojawia się żądanie okupu wysyłanego na wskazany przez twórców adres Bitcoin. Hakerzy do komunikacji z zaatakowanymi użytkownikami wykorzystywali pocztę email Posteo. Obecnie właściciel Posteo zablokował wszystkie adresy należące do twórców wirusa. Mimo to udało się zebrać już 3,99BTC okupu.

Stan konta BTC twórców Petyi możemy śledzić tutaj: https://blockchain.info/address/1Mz7153HMuxXTuR2R1t78mGSdzaAtNbBWX

Sam wirus Petya jest już od dawna znany osobom zajmującym się bezpieczeństwem w internecie. Analitycy Kaspersky Lab twierdzą, że obecne ataki dokonywane są przez jego nową, zmodyfikowaną wersję.

„Kaspersky Lab bada nową falę ataków ransomware skierowanych do organizacji na całym świecie. Nasze wstępne ustalenia sugerują, że nie jest to Petya ransomware, jak to zostało publicznie ogłoszone, ale nowe ransomware, które nie było wcześniej widziane. Dlatego nazwaliśmy to NotPetya”

Hakerzy jako narzędzie do pobierania okupu najczęściej wykorzystują Bitcoin oraz inne kryptowaluty. Gwarantują one dużą anonimowość, co utrudnia organom ścigania znalezienie sprawców ataków. Niestety odbija się to negatywnie również na postrzeganiu internetowych walut, które przez wiele osób są traktowane jako narzędzie ułatwiające działanie cyberprzestępcom.

Rafał Żuchnik

BezpieczeństwoBitcoinPetyaRansomware
Komentarze (2)
Dodaj komentarz