Social recovery wallet | Utrata kluczy prywatnych nie musi oznaczać końca świata

Vitalik Buterin wierzy, że rozwiązanie o nazwie social recovery wallet może pomóc nowym adeptom kryptowalut poczuć się bezpieczniej w świecie, w którym każdy chce być swoim własnym bankiem.

Pomimo niedawnych spadków, kryptowaluty wciąż budzą zainteresowanie mainstreamowej publiczności. Vitalik Biterin, twórca Ethereum, zdaje sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności związanej z opracowaniem produktu, który może zrewolucjonizować świat finansów… Zwłaszcza jeśli chodzi z obowiązkiem zostania swoim własnym bankiem.

W poście na blogu z 11 stycznia Vitalik mówił o znaczeniu opracowania metod, które pozwalają użytkownikom odzyskać klucze prywatne do ich portfeli w nagłych przypadkach. Obecnie jest to niemożliwe bez pomocy zaufanych stron trzecich.

Czym jest social recovery wallet?

Social recovery wallet działa jak zwykły portfel, z tym wyjątkiem, że dodaje opcję skorzystania z tak zwanych strażników (guardians). Strażnicy to grupa osób, które mają możliwość podpisania się pod roszczeniem natywnego właściciela portfela, aby umożliwić mu dostęp do środków, jeśli właściciel zgubi lub zapomni kluczy z jakiegokolwiek powodu.

Najlepiej byłoby, gdyby te osoby trzecie były względem siebie anonimowe. Pozwoliłoby to uniknąć możliwości komunikacji między strażnikami, która mogłaby być szkodliwa dla właściciela portfela. Właściciel w razie potrzeby kontaktowałby się z nimi osobno i nie znaliby klucza do oryginalnego portfela.

Jak działa social recovery wallet; źródło: vitalik.ca

Dla Vitalika Buterina jest to proste i nawet bezpieczniejsze rozwiązanie niż korzystanie z portfeli z wieloma podpisami:

„Jeśli użytkownik utraci swój klucz, wtedy włączy się funkcja przywracania społecznościowego. Użytkownik może po prostu skontaktować się ze strażnikami i poprosić ich o podpisanie specjalnej transakcji, aby zmienić podpisany klucz publiczny zarejestrowany w kontrakcie portfela na nowy. To proste: mogą po prostu wejść na stronę internetową, taką jak security.loopring.io, zalogować się, zobaczyć prośbę o odzyskanie i podpisać ją. Prawie tak łatwe dla każdego strażnika, jak dokonanie wtransakcji na Uniswap”.

Dlaczego miałbyś potrzebować social recovery wallet?

Ze względu na ich zdecentralizowany charakter, korzystanie i przechowywanie wszelkich kryptowalut jest zwykle całkowicie i wyłącznie obarczone odpowiedzialnością jednostki. Chociaż pomysł bycia własnym bankiem może wydawać się atrakcyjny, obowiązki związane z tą koncepcją są potencjalnie szkodliwe dla wielu użytkowników, zwłaszcza nowicjuszy,

Jest na to wiele przykładów, począwszy od Petera Schiffa, który twierdził, że jego stracił hasło do portfela, po ekspertów, takich jak były CTO Ripple, Stefan Thomas, któremu pozostały tylko dwie próby odzyskania hasła do portfela z ponad 200 milionami dolarów w bitcoinach, zanim utraci do nich dostęp na zawsze.

Czy takie portfele będą przyszłością kryptowalut?

Chociaż obiecujące, social recovery wallet nie są zbyt popularne w branży. Główni producenci i programiści nie wdrożyli jeszcze tej funkcji.

Chyba największą firmą, która postawiła na tę technologię, jest HTC. Portfel Zion umożliwia użytkownikom skonfigurowanie wielu strażnikó i komunikowanie się z nimi za pośrednictwem poczty e-mail w nagłych przypadkach.

Vitalik Buterin poleca z kolei zainteresowanie się rozwiązaniami, które dostarczają Argent Wallet i Loopring.

Wypróbowanie niektórych z tych produktów może nie być złym pomysłem. Póki co, oczywiście, bitcoinowcy nadal będą czuć się dobrze będąc samym sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Czy będzie tak wyłącznie do chwili, kiedy nie pojawi się problem…?

Może Cię zainteresować:

BezpieczeństwoKlucz prywatnyklucz publicznyportfelportfel bitcoinPortfel kryptowalutowyPortfel Sprzętowy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz