Grupa brytyjskich prawodawców wezwała rząd do „poważnego rozważenia” zmuszenia firm technologicznych, w tym właściciela Facebooka Meta, Platforms Inc. i macierzystej firmy Google, Alphabet Inc., do zwracania pieniędzy ludziom, którzy padli ofiarą oszustw na ich platformach.
„Nałożenie na firmy internetowe odpowiedzialności za zwrot kosztów konsumentom, którzy padli ofiarą oszustw internetowych, może szybko zmienić ich podejście do tego tematu” – czytamy w raporcie Komisji Skarbu na temat przestępczości gospodarczej. „Rząd powinien poważnie rozważyć, czy firmy internetowe winny być zobowiązane do wypłaty odszkodowania w przypadku oszustw dokonywanych przy użyciu ich platform”.
W raporcie wezwano również do wprowadzenia zmian w projekcie ustawy o bezpieczeństwie w Internecie, aby platformy były bardziej odpowiedzialne za zwalczanie oszustw finansowych. Zgodnie z treścią raportu – w celu blokowania potencjalnych oszustów – rząd Wielkiej Brytanii powinien również rozważyć wymaganie od nich „przeprowadzania kontroli reklamodawców pod kątem KYC”.
Liczba ofiar cyberprzestępczości cały czas rośnie
Liczba oszustw internetowych w Wielkiej Brytanii (i nie tylko) cały czas rośnie, podczas gdy platformy, banki, organy regulacyjne i organy ścigania często nie mają pewności, kto powinien zająć się sprawami przestępstw, które zgłaszają poszkodowani.
Tylko w ciągu ubiegłego roku, do brytyjskiego nadzoru finansowego wpłynęły zgłoszenia konsumentów na temat 30 000 potencjalnych oszustw, co stanowi wzrost o 77% w ciągu roku. Boom na kryptowaluty zrodził nową generację scamów, a analiza przeprowadzona w zeszłym roku przez UK Finance, grupę lobbującą dla branży finansowej, wykazała, że oszukańcze reklamy za pośrednictwem wyszukiwarek i mediów społecznościowych przyciągają coraz większą liczbę ofiar.
Firmy zajmujące się mediami społecznościowymi poinformowały wcześniej komisję, że wzmagają wysiłki w celu zablokowania potencjalnie niebezpiecznych reklam, aczkolwiek oszuści – aby uniknąć wykrycia – często zmieniają metody działania.
„Zbyt długo zgubni oszuści działali bezkarnie, zdzierając niewinnych konsumentów za pomocą oszukańczych reklam online, oszustw podszywania się i podejrzanych inwestycji kryptowalutowych” – powiedział przewodniczący komisji Mel Stride.
Wśród rekomendacji, które znalazły się w raporcie, warto wspomnieć o następujących trzech:
- Utworzenie jednego organu ścigania odpowiedzialnego za zwalczanie przestępczości gospodarczej w Internecie
- Rozporządzenie mające na celu ochronę konsumentów przed oszustwami i praniem pieniędzy w branży kryptowalut
- Podwyższenie kosztów założenia firmy w Wielkiej Brytanii do 100 funtów, aby odstraszyć tych, którzy chcą „założyć dużą liczbę firm w wątpliwych celach”.