Bitcoinowe oszustwa z plakietką „Elon Musk” nadal działają na Youtube. Oszuści wyciągnęli już miliony dolarów w bitcoinach od osób, które chcą podwoić swoją kryptowalutę. Niektóre z programów typu giveaway używają adresów bitcoin, które zawierają hasła „Elon Musk„, „SpaceX” lub „Tesla„. Na szczęście istnieje wiele serwisów, które zbierają zgłoszenia od oszukanych osób. Gromadzą także informacje na temat tych adresów BTC, które są używane przez oszustów.
Elon Musk, który rozmnoży Twoje BTC to scam
Rośnie liczba bitcoinowych oszustw pod hasłami: Elon Musk, Spacex lub Tesla. Na YouTube regularnie pojawiają się filmy, w których Elon Musk ma rzekomo „rozdawać” 5000 BTC lub 10 000 BTC. Całkiem niedawno informowaliśmy Was już o tego rodzaju scamie. Ostatnimi czasy takich przypadków jest niestety coraz więcej. Tym razem tłem do mydlenia ludziom oczu stały się niedawne wydarzenia z obozu SpaceX.
66 adresów
Justin Lister z firmy Adaptiv śledził bitcoiny wysyłane na adresy zawierające wskazane wyżej frazy. Przykładami takich adresów są „1Musk…” lub „1Elonmusk…”
Ostatecznie Lister namierzył 66 z nich, które zostały zgłoszone do Bitcoinabuse.com, publicznej bazy danych adresów bitcoin używanych przez hakerów i przestępców. Serwis podaje, że na takie adresy ludzie wysłali już w sumie 214 BTC, co stanowi ponad 2 miliony USD.
Bitcoin Abuse i Scam Alert
Elon Musk to nie jedyny „celebryta”, którego nazwisko pojawia się w kontekście bitcoinowych oszustw. Innymi są bowiem Jeff Bezos, założyciel Microsoftu Bill Gates, były prezes Google Eric Schmidt, współzałożyciel Apple Steve Wozniak, CEO Coinbase Brian Armstrong, CEO Epic Games Tim Sweeney, CEO FUBU Daymond John, jak również autor poczytnych pozycji o bogactwie – Robert Kiyosaki.
Nierozsądnym, rzecz jasna, jest dawać wiarę, że wysłanie BTC na dany adres doprowadzi do podwojenia środków. Jeśli natraficie na podejrzany adres, możecie zgłosić go na Bitcoinabuse.com. Serwis pozwala również sprawdzić, czy dany adres został już zgłoszony jako scam. Dostępne są również raporty historyczne oraz monitoring skradzionych BTC.
W chwili pisania tego tekstu witryna Bitcoin Abuse pokazuje, że w ostatnim dniu zgłoszono 82 takich przypadków. W ostatnim tygodniu było ich 657 a w ciągu ostatniego miesiąca aż 4515.
Swoją premierę miał niedawno serwis Scam Alert. To „dziecko” popularnego serwisu monitorującego duże transfery BTC o nazwie Whale Alert.
Scam Alert pozwala sprawdzić, czy określony adres bitcoin został zgłoszony jako adres oszustwa. Włodarze serwisu wyjaśniają: „naszym celem jest uczynienie blockchain bezpieczniejszym dla wszystkich poprzez śledzenie i ujawnianie przestępców, którzy wykorzystują blockchain do nielegalnych działań”.