Batalia prawna Ripple trwa: SEC chce się odwoływać, przyszłość XRP niepewna? Głos zabierają zainteresowani

Kolejna aktualizacja w konflikcie między Ripple Labs a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC): SEC ogłosiła zamiar odwołania się od przełomowego orzeczenia wydanego przez sędzię południowego okręgu Nowego Jorku, Analisę Torres. Orzeczenie to było częściowym, acz znaczącym zwycięstwem Ripple i hodlerów kryptowaluty XRP; padło w nim stwierdzenie, że XRP samo w sobie nie jest tzw. niezarejestrowanym papierem wartościowym, a więc znajdującym się nielegalnie w obrocie.

Batalia Ripple (XRP) jeszcze się nie skończyła

Sąd ustalił jednak, że instytucjonalna sprzedaż XRP przez Ripple gdzie oznaczeni są kupujący i sprzedający może zostać uznana za handel papierami wartościowymi i powinna podlegać regulacjom, przygotowując grunt pod kontynuację postępowania sądowego.

Decyzja SEC o odwołaniu wywołała obawy w społeczności XRP („XRP Army”) i rodzi pytania o ostateczny status kryptowaluty z punktu widzenia przepisów prawa.

Prokryptowalutowy prawnik John E. Deaton, który reprezentuje tysiące posiadaczy XRP w pozwie zbiorowym przeciwko SEC, wyraził przekonanie, że odwołanie niekoniecznie doprowadzi do niepowodzenia Ripple. Argumentuje on, że proces odwoławczy prawdopodobnie potrwa co najmniej dwa lata, zanim decyzja zostanie wydana przez Sąd Apelacyjny. Do tego czasu decyzja Torres będzie nadal służyć jako obowiązujące prawo.

Deaton uważa ponadto, że nawet jeśli sąd drugiej instancji nie zgodzi się z zastosowaniem przez sędziego Torres trzeciego kryterium testu Howeya (który określa, czy istnieje umowa inwestycyjna), nie gwarantuje to zwycięstwa Komisji. Gdyby tak się stało, sędzia Torres mogłaby uwzględnić pozostałe dwa czynniki testu Howeya – oczekiwanie zysku i czynniki wspólnego przedsięwzięcia – i potencjalnie orzec na korzyść Ripple i posiadaczy XRP na tych podstawach.

Zobacz też: Solana bez ani jednej awarii w drugim kwartale 2023 roku. Czy powróci „Solana Summer”?

Niejasny status prawny oznacza kłopoty

Batalia prawna wprowadziła jednak i utrzymuje niepewność na rynku XRP. Inwestorzy i traderzy mogą nadal zachowywać ostrożność, dopóki nie pojawi się jeszcz większa klarowność co do statusu regulacyjnego XRP. Co gorsza, wysiłki Ripple w zakresie ekspansji i partnerstw mogą zostać zakłócone, ponieważ firma stale przekierowuje zasoby i uwagę na toczące się postępowanie sądowe. Wszystko to skutkuje tym, że kurs kryptowaluty spółki Ripple stale się waha. Na moment powstawania tego tekstu cena XRP wynosi 0,71 dolara za sztukę i znajduje się w spadkowym kanale konsolidacji.

Źródło: CMC

Dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, skrytykował podejście SEC, nazywając je „bałaganem” i podkreślając znaczenie jasnych zasad i ochrony inwestorów detalicznych. Wynik apelacji może mieć bowiem szersze implikacje dla całej branży kryptowalut, wpływając na sposób klasyfikacji i regulacji wszystkich pozostałych kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

AltcoinKryptowalutyPrawoRippleSECUSAXRP
Komentarze (0)
Dodaj komentarz