Bankowość powoli umiera. Profesjonaliści stawiają na kryptowaluty

„Bankowość powoli umiera” – takie słowa padają z ust tych, którzy kiedyś zarządzali finansowymi machinami, a teraz przerzucili się na kryptowaluty. Zaskakujące? Może nie dla wszystkich. Bo choć rynek krypto jest pełen wyzwań regulacyjnych i nieprzewidywalności, ci, którzy przeszli na „ciemną stronę” finansów, nie zamierzają wracać.

Innowacja, której nie da się stłumić

Lisa Wade, obecnie CEO DigitalX, a kiedyś szefowa działu innowacji i zrównoważonego rozwoju w National Australia Bank (jeden z czterech największych banków w Australii), przeszła na kryptowaluty w grudniu 2021 roku.

Dla niej przeprowadzka ta była szansą na większą swobodę w podejmowaniu innowacyjnych ryzyk, czego nie dało jej dotychczasowe stanowisko. Wade jest przekonana, że kryptowaluty zyskają szerokie uznanie w najbliższych latach. Podkreśla, że przeniosła się do branży krypto, aby „zbudować coś wielkiego… w sposób, który bank nie mógł”.

Podobnie myśli Guy Dickinson, CEO platformy handlu emisjami BetaCarbon, który porzucił lukratywną karierę bankową w 2022 roku. Dickinson nie tyle kierował się perspektywą zysków, co poszukiwaniem satysfakcji.

„To nie jest bardziej dochodowe, jest jednak o wiele bardziej satysfakcjonujące” – mówi. Zauważa też, że praca w tradycyjnym sektorze finansowym nie jest już tak bezpieczna, jak kiedyś.

Może Cię zainteresować: Milion fanów i 8 milionów dolarów w presale. Takiej kryptowaluty jeszcze nie było?

Od bankowości do Web3 – profesjonaliści wybierają kryptowaluty

Nie jest tajemnicą, że wiele osób z sektora TradFi (tradycyjne finanse) powoli przechodzi na kryptowaluty. W raporcie Fortune opublikowanym w lipcu 2022 roku wspomniano o dyrektorach JPMorgan, Ericu Wragge i Puji Samuelu. Obaj zrezygnowali ze swoich stanowisk, aby rozpocząć karierę w branży krypto.

Wragge, wcześniej dyrektor zarządzający w JPMorgan, zdecydował się dołączyć do Algorand jako szef rozwoju biznesu i rynków kapitałowych. Samuel, wcześniej szefowa ds. ideacji i cyfryzacji w JPMorgan, objęła stanowisko szefa ds. rozwoju korporacyjnego w Digital Currency Group.

Wygląda na to, że bankowość zaczyna tracić swoją aureolę bezpieczeństwa i prestiżu, a świat kryptowalut staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy pragną tworzyć prawdziwą innowację.

Może bankowość rzeczywiście powoli umiera, jak twierdzi Dickinson? A może, to tylko początek nowej ery, w której TradFi i krypto będą musiały nauczyć się współistnieć?

Zobacz również:

BlockchainKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz