Analitycy Bank of America twierdzą, że Stany Zjednoczone wprowadzą CBDC maksymalnie do 2030 r.
CBDC w USA jako pewnik?
CBDC to stale rosnący trend. Chociaż coraz więcej banków centralnych rozważa wprowadzenie takiego instrumentu, relatywnie niewiele państw może pochwalić się na ten moment znacznymi sukcesami na tym polu. Stany Zjednoczone zawsze wydawały się w tej kwestii nieco opóźnione. Przewodniczący Fed Jerome Powell stwierdził jednak, że ważniejsze od bycia pionierem jest dla USA to, aby poczynić w tej kwestii optymalne przygotowania.
Co więcej, Amerykanie zdają się uważać, że sposób, w robią to Chińczycy, nie zadziała w USA. Tak czy inaczej, jak podają niektóre źródła, od czasu chińskiego przyspieszenia prac w zakresie CBDC, USA zaczęły podchodzić do sprawy zdecydowanie bardziej poważnie.
Analitycy Bank of America uznali, że taki produkt ujrzy światło dzienne w USA w latach 2025-2030. Bloomberg, cytując strategów bankowych Alkesha Shaha i Andrew Mossa, poinformował, że CBDC „jest nieuniknioną ewolucją dzisiejszych walut elektronicznych”.
Rezerwa Federalna opublikowała w zeszłym tygodniu raport analizujący zalety i wady, które mogą płynąć z wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego. W dokumencie stwierdzono, że może to prowadzić do szybszych rozliczeń i niższych kosztów transakcji. Z drugiej strony CBDC mogą działać przeciwko prywatności, ponieważ rządy będą mogły monitorować i kontrolować transakcje.
Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule:
Stablecoiny będą zyskiwać na użyteczności
Stablecoiny są istotną częścią branży kryptowalut, o czym świadczy nieprzerwany wzrost ich wykorzystania w ciągu ostatnich kilku lat. W gronie pięciu największych aktywów cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej znajdują się aktualnie dwa instrumenty tego rodzaju.
Stratedzy z Bank of America uznali, że trend ten będzie się nasilał w ciągu najbliższych kilku lat zwłaszcza, jeśli Stany Zjednoczone utkną w martwym punkcie z CBDC.
„Oczekujemy, że przyjęcie i wykorzystanie stablecoinów do płatności wzrośnie znacząco w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ instytucje finansowe badają rozwiązania w zakresie przechowywania i handlu aktywami cyfrowymi, a firmy płatnicze włączają technologię blockchain do swoich platform.”
Warto przypomnieć niedawne stanowisko Powella, który podkreślił, że CBDC mogą istnieć, o ile są regulowane i działają w towarzystwie walut fiducjarnych.
Według Powella, mogą one odegrać ważną rolę na światowych rynkach finansowych na równi z gotówką. „Niedawny raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych i grupy siedmiu banków centralnych, w tym Fed, ocenił prawdopodobieństwo, że CBDC mogłyby pomóc bankom centralnym w realizacji ich celów polityki publicznej” – powiedział Powell, Dodał, że CBDC będą musiały współistnieć z gotówką i „innymi rodzajami” pieniędzy w elastycznym i innowacyjnym systemie płatności.