Australijski regulator finansowy pozwał giełdę eToro za jej kontrakty CFD!
Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) pozwała eToro z powodu jej produktów kontraktów różnic kursowych (CFD). ASIC twierdzi, że platforma handlowa nie przeprowadzała wystarczających testów przesiewowych przy oferowaniu tych instrumentów pochodnych inwestorom detalicznym. Według komunikatu wydanego przez ASIC 3 sierpnia, Komisja wszczęła postępowanie przed Federalnym Sądem w związku z produktem CFD eToro. Miał on zbyt szeroki zasięg rynkowy i naruszał zasady dotyczące projektowania i dystrybucji.
CFD to rodzaj dźwigniowych instrumentów pochodnych, które pozwalają kupującym spekulować na ruchach cen instrumentów bazowych. Takich jak kursy wymiany walut, indeksy giełdowe, pojedyncze akcje, towary lub kryptowaluty – wszystko to oferuje eToro. ASIC twierdził, że oferowane przez giełdę CFD były zmiennie i wysokiego ryzyka. A także, że test przesiewowy rynku docelowego platformy nie wykluczał odpowiednio nieodpowiednich klientów od handlu tym produktem, stwierdzając:
Test przesiewowy eToro był bardzo trudny do niezaliczenia i nie miał faktycznego zastosowania w wykluczaniu klientów, dla których produkt CFD nie byłby odpowiedni. Na przykład klienci mogli dowolnie zmieniać swoje odpowiedzi, a także byli zachęcani do zmiany odpowiedzi, które mogłyby spowodować ich niezaliczenie
podano w komunikacie.
Zobacz też: Ukraina: Polityka rządu powoduje spadek obrotów na giełdach krypto aż o 90%!
Ryzyko w inwestycjach eToro
W zawiadomieniu o wprowadzeniu do akt ASIC stwierdzono, że ryzyko produktów CFD wzrastało, gdy aktywa bazowe również miały swoje własne ryzyka. W tym „bardzo ryzykowne i zmienne produkty, takie jak kryptowaluty. Regulator zarzucił również, że rynek docelowy CFD tej giełdy był zbyt szeroki. Gdzie użytkownicy, którzy nie mieli zrozumienia dla ryzyka handlu CFD, wciąż mogli się w nim znaleźć.
„ASIC twierdzi, że między 5 października 2021 roku a 14 czerwca 2023 roku prawie 20 000 klientów eToro straciło pieniądze na handlu CFD” – dodano.
Rzecznik giełdy powiedział, że firma zmieniła już swoją decyzję w sprawie rynku docelowego dla CFD.
„Te postępowania dotyczą okresu od 5 października 2021 roku do 29 lipca 2023 roku. A eToro AUS działa teraz na podstawie zmienionej decyzji o rynku docelowym dla CFD” – powiedział rzecznik.
eToro dodał, że nie ma zakłóceń w jego usługach. Firma rozważa zarzuty ASIC i odpowie stosownie. Zastępca przewodniczącego ASIC, Sarah Court, powiedziała, że wydawcy CFD „nie mogą po prostu odwracać inżynierii rynków docelowych, aby dopasować się do istniejącej bazy klientów”. A także wyraziła rozczarowanie rzekomym brakiem zgodności ze strony eToro.
W Stanach Zjednoczonych eToro wstrzymał handel czterema kryptowalutami. Wszystko po tym, jak tokeny zostały sklasyfikowane jako papiery wartościowe w procesach sądowych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.