Aresztowany za używanie kryptowalut! Właściciel wypożyczalni chciał być cwany

Właściciel wypożyczalni samochodów z Indonezji został aresztowany przez policję na Bali w swoim miejscu działalności po oskarżeniu o akceptowanie płatności w kryptowalutach.

W wielu krajach i instytucjach uważa się, że korzystanie z innej waluty niż oficjalna jest łamaniem prawa, co powinno być traktowane surowymi karami.

Tym razem policja na Bali przeprowadziła tajną operację w celu ujawnienia nielegalnych transakcji. W efekcie działania policji, 33-letni przedsiębiorca prowadzący wypożyczalnię samochodów, o pseudonimie TS, został aresztowany w swoim lokalu w Jimbaran.

Jednostka ds. Cyberprzestępczości Bali Police rozpoczęła śledztwo po otrzymaniu zgłoszeń o coraz większej liczbie osób korzystających z kryptowalut do przeprowadzania transakcji w tej indonezyjskiej miejscowości. 

Nanang Prihasmoko, szef jednostki ds. Śledztwa Kryminalnego w Bali Police, powiedział, że policja zinfiltrowała grupę wypożyczalni samochodów na aplikacji Telegram i skontaktowała się z podejrzanym pod przykrywką potencjalnych klientów. Poprosili go o adres portfela, aby dokonać płatności i umówili się na spotkanie w celu sfinalizowania umowy wynajmu samochodu.

„Poprosiliśmy o adres portfela, abyśmy mogli dokonać płatności i przeprowadzić transakcję” 

Jedna z balijskich ulic. Źródłó: https://www.flickr.com/

Podczas spotkania TS został aresztowany. Policja skonfiskowała telefon komórkowy używany do transakcji, pojazd Pajero Sport, indonezyjskie konto Indodax, konto na Telegramie, zrzuty ekranu z Telegrama oraz kartę bankomatową podejrzanego.

Zobacz też: Nagły zwrot w Rosji – narodowa giełda kryptowalut porzucona! Czy to koniec kryptowalut w kraju?

Nakaz korzystania z rupii – każdy zostanie aresztowany?

Oskarżonemu grozi nawet roczna odsiadka oraz wysoka grzywna. Właściciel wypożyczalni złamał bowiem prawo, które stanowi, że “każdy, kto dokonuje transakcji bez użycia indonezyjskiej rupii jako formy płatności lub innych zobowiązań finansowych, może być skazany na karę do jednego roku pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 200 milionów rupii indonezyjskich” (około 10 000 zł – przyp. redakcja) .

„Nakłaniamy do korzystania z indonezyjskiej rupii, ponieważ jest to jedyna waluta w Indonezji, i musimy dokonywać transakcji właśnie nią”

Dodatkowo rzecznik Bali Police, Stefanus Satake Bayu Setianto, powiedział, że TS akceptował kryptowaluty od obcokrajowców na wyspie od marca. Dodał, że Bali Police zidentyfikowała kilka firm, takich jak kawiarnie, wypożyczalnie samochodów i agencje nieruchomości, które akceptują kryptowaluty jako formę płatności.

Mieszkańcy Indonezji mogą mieć pokusę korzystania z kryptowalut. Indonezyjska Rupia znajduje się od wielu lat w trendzie spadkowym względem dolara. Rupia nie poradziła sobie też z pandemią, podczas której spadła aż o około 10%, obecnie od pół roku lekko poprawiają swoje notowania względem amerykańskiej waluty.

Wykres Rupii do Dolara, interwał tygodniowy. Źródło: Tradingview

Może Cię zainteresować:

aresztowanieAzjaBitcoinBlockchainBTCKryptowalutypolicja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz