Od kilku dni Bitcoin nieco wyhamował, a wielu uczestników rynku stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki będzie dalszy kierunek. Wciąż jesteśmy przed halvingiem króla kryptowalut. Dlatego większość pozostaje spokojna co do kondycji BTC i nie traci optymizmu. Jednak popularny analityk Rekt Capital nieco zaburzył ten spokój, wskazując na pewne historyczne prawidłowości. Niewykluczone, że i tym razem powinniśmy przygotować się na taki scenariusz.
Analityk ostrzega przed spadkiem, który może poprzedzić halving Bitcoina
Rynek oczekuje nadchodzącego halvingu, który powszechnie uważa się za sygnał dla długoterminowych wzrostów Bitcoina. Choć ostatni tydzień przyniósł widoczne wyhamowanie Bitcoina, to większość uczestników rynku pozostaje spokojna. To dobre samopoczucie może jednak zburzyć spostrzeżenie Rekt Capital.
Analityk znany z mediów społecznościowych zwrócił uwagę na fakt, że Bitcoin jest o krok od wejścia w coś, co nazwał „strefą zagrożenia”. Historia pokazuje, że strefa ta charakteryzuje się znaczącymi cofnięciami cen przed halvingiem. Jak twierdzi Rekt Capital: Za 2 dni Bitcoin oficjalnie wejdzie do „Strefy Niebezpieczeństwa”, gdzie rozpoczęły się historyczne cofnięcia przed halvingiem. Historia pokazuje, Bitcoin doświadczał tego stanu na 14–28 dni przed halvingiem.
Zobacz też: Państwo-wieloryb wydaje setki milionów dolarów na kolejne Bitcoiny. Zawartość portfela zwala z nóg
Historia ma szansę się powtórzyć?
Rekt Capital zauważył, że w 2020 r. zaobserwowane spadki przed halvingiem wyniosły około 20%. Z kolei w okresie poprzedzającym halving w 2016 r. Bitcoin odnotował utratę wartości wynoszącą około 40%. W tej chwili, na około 31 dni przed halvingu, Bitcoin cofnął się o około 10% od najwyższego poziomu w historii.
Rzeczywiście często można zauważyć pewne prawidłowości historyczne na rynku. Jednak nie jest to regułą. Z pewnością jest kilka czynników i danych, które podtrzymują optymizm na rynku wobec Bitcoina. Pomimo spadku wartości Bitcoina z najwyższego poziomu w historii, jego wartość w ujęciu rocznym utrzymuje się na poziomie ponad 50%.
Ponadto dotychczas Bitcoin osiągał nowe ATH już po halvingu. Tym razem było inaczej. Co pokazuje, że w tym przypadku przerwana została pewna prawidłowość historyczna. Czy kolejna „reguła historyczna” zostanie złamana i Bitcoin nie dozna korekty przed halvingiem?
Może Cię zainteresować:
„Ponadto dotychczas Bitcoin osiągał nowe ATH już po halvingu. Tym razem było inaczej. Co pokazuje, że w tym przypadku przerwana została pewna prawidłowość historyczna. Czy kolejna „reguła historyczna” zostanie złamana i Bitcoin nie dozna korekty przed halvingiem?”
Tym razem było inaczej, bo tym razem pojawiło się coś olbrzymiego, wcześniej nie notowanego: ETFy spot.
Reguła historyczna jest taka, że „jazda” zaczyna się z dużą bezwładnością, tj. około pół roku po halvingu, czyli na jesieni. Przypadkowo wypadają wtedy wybory w Stanach 🙂 Czyli duża presja na i tak już odwlekaną obniżkę stóp. Mam nadzieję przetrzymamy ten miesiąc do halvingu bez znaczącej korekty – a potem lokomotywa ruszy jak żółw ociężale, by pokonać $100k jeśli nie w tym, to na pewno w przyszłym roku.
Ceterum Censeo, 5% portfolio w Quantum Resistant (QRL, CELL)