Prognozy, które jeszcze kilkanaście dni temu wskazywały, że Bitcoin wystartuje po nowe ATH oficjalnie upadły. Największa kryptowaluta spadła 18 czerwca poniżej 65 tys. dolarów, a wraz z nią zaczął tonąć rynek altcoinów. Co musi się stać, by sytuacja się odwróciła, a altcoiny powróciły na ścieżkę wzrostów?
Altcoiny nurkują razem z Bitcoinem
Po raz kolejny potwierdza się stara zasada, że Bitcoin w dużej mierze wyznacza trendy na rynku, a altcoiny podążają jego śladami. We wtorek 18 czerwca BTC spadł rano poniżej 65 tys. dolarów pierwszy raz od miesiąca. Było to wynikiem m.in. realizacją zysków przez inwestorów oraz odpływem kapitału z BTC ETF. Fundusze ETF BTC odnotowały odpływ netto w wysokości 145 milionów dolarów i kontynuowały fatalną passę z zeszłego tygodnia. Śladem Bitcoina poszły altcoiny.
Ethereum spadł do około 3400 dolarów, tym samym stracił wszystkie zyski z zeszłego tygodnia. Dane CoinGecko wykazały, że popularne altcoiny Dogecoin (DOGE) i SOL Solany straciły aż 9% w ciągu ostatnich 24 godzin. TON Ton Network spadł o 5%. Stosunkowo stabilnie trzyma się BNB Chain, który odnotował straty wynoszące zaledwie 1,5%.
Obserwatorzy rynku wskazują, że na obecne ochłodzenie wpływ ma między innymi postawa FED w USA, która obecnie dopuszcza możliwość ogłoszenie tylko jednej obniżki stóp procentowych w tym roku. Niepewność w świecie polityki wywołała również nieoczekiwana decyzja Emmanuela Macrona, który zdecydował o zorganizowaniu przedterminowych wyborów we Francji.
Alex Kuptsikevich, starszy analityk rynku FxPro, ostrzega przed ogólnie niedźwiedzimi nastrojami. Według analityka na rynku brakuje solidnych katalizatorów. Nawet korzystny rozwój sytuacji na rynku ETF-ów w niewielkim stopniu przyczynił się do wzrostu cen Ethereum.
Tokenów jest za dużo?
Analityk kryptowalut Miles Deutscher wskazał „główną podstawową wadę”, która jego zdaniem jest przyczyną słabych wyników altcoinów w aktualnym cyklu rynkowym. Według analityka problem wynika z nadmiernej liczby funduszy venture capital (VC), które napłynęły do przestrzeni kryptowalut w 2021 r., a ostatnio ponownie zalały rynek.
Napływ finansowania VC zbiegł się również ze znacznym wzrostem liczby nowych projektów kryptowalutowych. Deutscher zauważył, że „całkowita liczba tokenów kryptograficznych potroiła się w latach 2021–2022”. W wyniku bessy, która nastąpiła po tym okresie, wiele z tych projektów opóźniło rozpoczęcie swojej działalności. W rezultacie, w IV kwartale 2023 r., gdy rynek wreszcie odbił się od dna, te opóźnione projekty, a także wiele nowych, zalały rynek.
Deutscher wskazuje, że „tylko od kwietnia wprowadzono na rynek ponad 1 milion nowych tokenów kryptograficznych”. Ten masowy napływ nowych tokenów doprowadził do tego, co nazywa „dyspersją altcoinów”. Analityk porównuje to zjawisko do inflacji w gospodarce.
Szacuje, że obecnie istnieje „około 150–200 mln dolarów nowej presji podaży dziennie” z powodu odblokowania tokenów i nowych premier. Zdaniem analityka ta ciągła presja sprzedaży w połączeniu z brakiem nowej płynności wchodzącej na rynek doprowadziła do obecnej sytuacji, w której altcoiny osiągają znacznie słabsze wyniki w porównaniu z Bitcoinem.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.