Aktywa cyfrowe zmienią globalną infrastrukturę sektora finansów

Aktywa cyfrowe zmienią globalną infrastrukturę sektora finansów

Były przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Jay Clayton powiedział, że aktywa cyfrowe zmienią globalną infrastrukturę sektora finansów. Nie był jednak pewien, które ich typy będą miały na tę transformację największy wpływ.

„Dostrzegam aktywa cyfrowe – niezależnie od tego, czy [występują] w formie tokenizowanego tradycyjnego zabezpieczenia, stablecoina czy nowego rodzaju aktywów – jako te, które staną się częścią naszej globalnej infrastruktury”powiedział Clayton w wywiadzie dla jednej z zagranicznych redakcji.

Póki co nie wiadomo, jaka forma aktywów cyfrowych miałaby stanowić podwaliny tej rewolucji:

„Należy odróżnić tokenizację i technologię kryptograficzną od samych kryptowalut” – kontynuował Clayton. „Jeśli spojrzysz na perspektywy połączenia mechaniki tokenizacji i smart kontraktów w naszej infrastrukturze finansowej, na zwrócenie szczególnej uwagi zasługują dwie kwestie” – zauważył. „Pierwszą jest przyrost wydajności, który jest dostępny w istniejącej infrastrukturze, a drugą jest szansa, że ​​efektywność niesie ze sobą możliwość ekspansji i tworzenia nowych rynków.”

Clayton uważa, że kierunek dla zmian wyznacza wpływ technologii na płatności transgraniczne.

Kat Ripple adwokatem krypto?

Clayton stał się znany w branży aktywów cyfrowych pod koniec 2020 roku po tym, jak oskarżył Ripple i dwóch jego dyrektorów o rzekome przeprowadzenie oferty niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Po odejściu z SEC pod koniec 2020 r. , pracował jako członek rady doradczej firm z sektora kryptowalut Fireblocks i One River Digital Asset Management. W grudniu 2021 r. napisał dla WSJ artykuł o tym, że przyszłość Ameryki zależy od łańcucha bloków, a kluczową rolę na drodze do osiągnięcia tego celu odgrywa czas.

„Moim zdaniem ta klasa aktywów utrzyma swoje znaczenie w takiej czy innej formie. Niezależnie od tego, czy chodzi o stablecoiny, czy o coś innego.”

Drażliwa kwestia stablecoinów

Według szacunków Claytona, sytuację charakteryzuje aktualnie wiele kierunków. Jedną ze ścieżek jest wykorzystanie stablecoinów w obecnym systemie, w którym istniałby rządowy stablecoin używany w regulowanym środowisku bankowym. Aktywa te powinny zostać uregulowane w myśl umożliwienia wykorzystywania ich do celów instytucjonalnych lub konsumenckich.

Obecne kierownictwo SEC i Rezerwy Federalnej wyraziło jednak względem stablecoinów pewne obawy. W lipcu 2021 r., prezes Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell, powiedział, że stablecoiny stanowią zagrożenie i funkcjonują w „niedopracowanych ramach regulacyjnych”. W październiku ubiegłego roku zapewniał, że Rezerwa Federalna nie ma zamiaru zakazywać stosowania aktywów cyfrowych.

KryptowalutySEC
Komentarze (0)
Dodaj komentarz