Adopcja kryptowalut postępuje. Jak będzie wyglądała w 2025 roku?

Rok 2024 był rokiem absolutnie przełomowym dla brnży kryptowalut. Charakteryzował się on zwiększoną adopcją, większą przejrzystością przepisów oraz rekordową aktywnością rynkową. Jednak jednocześnie w branży mieliśmy do czynienia z wieloma wyzwaniami. Nie inaczej będzie w 2025 r.

Wdrożenie ram Markets in Crypto-Assets (MiCA) w Unii Europejskiej ma szansę – po wielu latach oczekiwania – wprowadzić przejrzystość i stabilność na rynku kryptowalut. Rozporządzenie jest ukierunkowane na scentralizowane podmioty, zapewniając, że stablecoiny utrzymują rezerwy 1:1 i zakazując algorytmicznych stablecoinów. Dzienne limity transakcji na pozaeuropejskich stablecoinach, takich jak USDT i USDC, skłoniły emitentów do dostosowania swoich strategii do nowych realiów rynkowych

Nie tylko MiCA

Podczas gdy MiCA w dużej mierze zwalnia zdecentralizowane narzędzia, scentralizowani dostawcy kryptowalut (CASP) muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i standardy ochrony konsumentów. Ta przełomowa regulacja ustanawia globalny precedens dla zarządzania kryptowalutami.

W grudniu 2024 r. Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów (ATH) w wysokości 108 268 USD, co stanowi wzrost o 156 proc. w ciągu roku. Ogólna kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 124 proc. Przyjęcie kryptowalut osiągnęło bezprecedensowy poziom – Indie były liderem globalnej adopcji, a kolejne miejsca w zestawieniu zajęły takie kraje jak Nigeria, Indonezja, USA i Wietnam. Inwestycje venture capital w startupy blockchain przekroczyły 2,4 mld USD, podczas gdy gracze instytucjonalni rozszerzyli swoje portfele kryptowalut, pokazując rosnące zaufanie do aktywów cyfrowych.

Ciekawie dzieje się również w poszczególnych państwach – rządy wielu z nich przyjęły waluty cyfrowe jako narzędzia ekonomiczne, a Salwador poszerzył swoją strategię dotyczącą wykorzystania kryptowaluty, jaką jest Bitcoin. Tymczasem Stany Zjednoczone starają się nie pozostać w tyle, badając możliwości związane z utworzeniem krajowej rezerwy BTC. Posunięcia te odzwierciedlają szerszy trend adopcji na szczeblu państwowym.

Niestety, w czasie gdt adopcja kryptowalut gwałtownie wzrosła, wzrosła również związana z nimi przestępczość. W 2024 r. skradziono ponad 2,2 mld USD, co stanowi wzrost o 21 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Za 61 proc. tych strat odpowiedzialni są hakerzy z Korei Północnej – to właśnie oni wykorzystują w swojej działalności wyrafinowane techniki.

Co nas czeka w 2025 r.?

Przyszłość rysuje się w ciekawych barwach. W 2025 r. spodziewane są dalsze zmiany regulacyjne w Stanach Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z polityką pro-kryptowalutową. Tokenizacja rzeczywistych aktywów, takich jak nieruchomości, może wzrosnąć, odblokowując nowe możliwości rynkowe. Z kolei memecoiny, napędzane viralami, prawdopodobnie utrzymają swoją dynamikę wzrostu. Nie zapominajmy tez o Bitcoinie – eksperci przewidują, że może osiągnąć wartość od 200 000 do 500 000 USD, jeśli Stany Zjednoczone ustanowią strategiczną rezerwę BTC.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz