7 motorów nowej hossy kryptowlaut według Wall Street

Rynek jest wyraźnie podekscytowany możliwościami oraz ostatnim odbiciem ceny Ethereum, które zbliża się do najważniejszego forku w całej swojej dotychczasowej historii. Tymczasem analitycy inwestycyjnego funduszu z Wall Street, Bernstein wskazali 7 powodów dla których nowa hossa kryptowalut mogłaby mieć miejsce:

  1. Sukces Ethereum Merge – analitycy uważają, że zakończony sukcesem Merge stanie się katalizatorem dla rynku kryptowalut i przyciągnie falę napływu venture capital na odradzający się rynek. Odrobina sceptycyzmu pozostaje jednak zdrowa ponieważ szansa na potencjalne błędy wciąż istnieje.
  2. Rollupy i fala popytu użytkowników – analitycy Bernstein wskazali, że wzrost liczby użytkowników, płynności on-chain i transakcji na Ethereum Layer 2 (rollups) m.in. Arbitrum i Optimism jest zauważalny. Aktywność transakcyjna na rollupach stanowi teraz ok. 15% do 25% wszystkich transakcji w łańcuchu Ethereum. Warstawa druga pomaga przetwarzać transakcje oddzielnie od głównej sieci zwiększając ich szybkość i ograniczając koszty co jest szczególnie istotne ponieważ nim deweloperzy 'uporają się’ z wysokimi gas fees upłynie sporo czasu, a Merge nie załatwi tego problemu. Obecnie gas fees są rekordowo niskie z powodu relatywnie niewielkiej aktywności w blockchainie ETH.
  3. Flippening Bitcoina – analitycy wskazują na możliwość takiego scenariusza i określają Ethereym „napędzanym przez innowacje, strukturalnym trendem, a nie makroekonomiczną klasą aktywów”, które reprezentuje rzeczywiste innowacje rynku kryptowalut. Dodatkowo jeśli uda się zbudować cyfrową gospodarkę Metaverse opartą o blockchain, ETH może zostać stać się cyfrowym pieniądzem.
  4. Kolejne lato w DeFi – od lata 2020 roku zdecentralizowane finanse nie osiągnęły wyników przewyższających pierwszą wartstwę. Jednocześnie łatwa skalowalność 'Layer 2′ sprawia, że DeFi staje się coraz bardziej przystępne. Bernstein wskazał, że giełda Uniswap otrzymuje obecnie 10% opłat z warstwy drugiej.
  5. NFT, klucz do gamingu – zespół Berstein wskazuje, że „Gry kryptowalutowe będą miały swoją własną unikalną kulturę (…) Ponad milion awatarów NFT (non-fungible token) stanie się grywalnymi postaciami w wielu interoperacyjnych grach kryptowalutowych”. Analitycy wskazują na potężną migrację talentów do sektora gier opartych na Web3. Zdolni pracownicy często przychodzą do Web3 z klasycznego sektora gamingowego, któremu w razie rosnącej roli Web3 grozi tzw. drenaż mózgów.
  6. Projekty tokenów koncentrują się na gromadzeniu wartości – Analitycy wskazali, żę „Bardziej zrównoważone projekty tokenów przywrócą zainteresowanie detaliczne inwestowaniem w tokeny aplikacyjne w porównaniu z najnowszym szybkim blockchainem lub detalicznymi monetami meme”.
  7. Powrót do Layer 1 – Analitycy prognozują, ze docelowa wartość gromadzić się będzie w protokole bazowym, nie w aplikacjach. Jednocześnie aplikacje budowane na Layer 2 będą zyskiwały popularność dzięki mniejszm kosztom transakcji, skalowalności, wzrostowi popularności rollupów i zainteresowaniu detalicznych inwestorów odnośnie inwestycji w aplikacjie, z których regularnie korzystają.
Ethereum wyprzedza konkurencję, popularność warstwy drugiej rośnie.

Źródło tłumaczenia analizy: https://www.coindesk.com/business/2022/09/06/what-might-restart-the-crypto-bull-market-bernstein-has-ideas/.

Co o tym myśleć?

Przypomijmy sobie co w przeszłości dla rynku kryptowalut oznaczał halving Bitcoina. Do podobnego wydarzenia zbliża się teraz Ethereum. Co istotne halving BTC zawsze okazywał się być triggerem do hossy całego rynku, nie tylko samego Bitcoina. Podobnie może być teraz ponieważ Ethereum to aktywo, które jak wskazali analitycy staje się symbolem blockchainowej innowacji.

Co więcej możemy stać się świadkami instytucjonalego wyścigu 'o Ether’ jeśli rzeczywiście merge po pierwsze będzie pozbawiony istotnych błędów i po drugie – bomba trudności rzeczywiście znacząco zgodnie z zapowiedziami obniży podaż nowych tokenów. Potężne fundusze inwestycyjne zapewne nie chcą dołączyć do płynącego statku w ostatniej chwili i dać wyprzedzić się konkurencji co może wskazywać nawet na instytucjonalne FOMO.

Spekulacyjny scenariusz

Co bardzo ważne, również pod względem spekulacji: część rynku wciąż spodziewa się, że Ethereum Merge skończy się fiaskiem. Według danych badania z platformy CryptoSwarm AI nawet 30% analityków uważa, że wydarzenie nie będzie pozbawione ogromnych błędów. Oznacza to, że potencjalnie wszyscy ci ludzie, których na potrzeby zobrazowania sytuacji określimy mianem niedowiarków ograniczających ryzyko prawdopodobnie zainwestują w Ethereum w obliczu strachu przed ominięciem okazji tak szybko jak tylko okaże się, że Merge przeszedł bez problemów.

Instytorzy indywidualni to przysłowiowe 'pół biedy’ ale prawdopodobnie również instytucje finansowe ograniczają ryzyko przed Merge ponieważ regulacje i zasady zarządzania kapitałem wciąż nie pozwalają na wejście w rynek z pełną mocą w obliczu ograniczania ryzyka utraty kapitału. Wszystko w rękach deweloperów. Gdy udowodnią, że stanęli na wysokości zadania według autora artykułu możemy spodziewać się instytucjonalnego zaangażowania ponieważ z Ethereum zostanie zdjęty ogromny ciężar ryzyka, który dziś ogranicza wzrost ceny.

Nie możemy jednak bagatelizować ryzyka błędu ponieważ takowe wciąż istnieje co pokazała już ostatnia aktualizacja Bellatrix, która nie obeszła się bez problemów.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBlockchainEthereumUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz